Środa, 07:07 17-07-2013

Puławy: nowatorski zabieg leczący nietrzymanie moczu u mężczyzn

Szpital w Puławach jako jedyny w regionie wykonuje innowacyjne operacje wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej. Urządzenie poprawia komfort życia pacjentów. Pierwsze dwa zabiegi puławscy specjaliści przeprowadzili 12 lipca. W kraju wykonano dotąd zaledwie kilka takich operacji. Płaci za nie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Operacja wszczepienia sztucznego zwieracza, to szansa
na normalne życie dla tych, którzy cierpią na nietrzymanie
moczu. Fot. www.medicosystems.integrum.lub.pl
Do tej pory chorzy z uszkodzoną cewką moczową, najczęściej po usunięciu raka prostaty (prawie 30% zabiegów urologicznych u mężczyzn kończy się uszkodzeniem cewki moczowej) musieli nosić pieluchy albo cewnik. Teraz mogą korzystać ze sztucznego zwieracza moczu. To niewielkie urządzenie to pompka ze specjalnym mankietem, którą chirurg umieszcza wokół cewki moczowej. Wprawdzie taka technika operacyjna nie jest czymś nowym, bo pierwszy zwieracz został wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych już 30 lat temu, ale jego konstrukcja się nie zmieniała. Zmienili ją dopiero 4 lata temu, ulepszyli i opatentowali Szwajcarzy, którzy wszczepili chorym już 650 takich urządzeń i, jak twierdzą, rezultaty mają bardzo dobre. To właśnie w Szwajcarii uczyli się specjaliści z Puław.

Nowatorski zabieg wszczepienia sztucznego zwieracza cewki moczowej daje 70% skuteczność. Jak mówi dr Janusz Ciechan, ordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w puławskim szpitalu, w 30% zabiegów może dojść do powikłań. Najczęstsze z nich to nieskuteczność działania zwieracza, co można jednak korygować poprzez zmiany ciśnienia w mankiecie urządzenia, ale najpoważniejsze powikłanie to zakażenie, którego skutkiem jest usunięcie zwieracza.

Sztuczny zwieracz kosztuje około 20 tysięcy złotych. Trzeba go kupować za granica, ale zabieg finansuje NFZ. Na razie takie operacje będą wykonywane w naszym regionie tylko w szpitalu w Puławach.

MW

Zobacz także:

Polecanie lekarze - urolog

Leczenie z NFZ- Poradnie urologiczne