Wtorek, 06:12 03-03-2015

Nie każdy guzek to rak. Poznaj łagodne zmiany w piersiach

Po wyczuciu guzka w piersi wiele kobiet wpada w panikę, przeżywa paraliżujący strach. Zamiast poddawać się czarnym myślom i niepokojom, powinny jak najszybciej pójść się do lekarza i zbadać piersi. Większość zmian w piersiach ma łagodny charakter.

Nawet łagodne zmiany w piersiach zawsze
wymagają kontroli.

Piersi kobiety podlegają licznym, burzliwym zmianom hormonalnym w czasie każdego cyklu miesięcznego. I to właśnie zmiany związane z hormonami są najczęstszą przyczyną powstawania guzków. Większość guzków stwierdzonych w samobadaniu piersi nie okazuje się nowotworem. Ale tych zmian nie wolno lekceważyć, ponieważ nie można samemu stwierdzić, czy zgrubienie ma charakter łagodny czy złośliwy. Do tego konieczne jest wykonanie USG piersi lub mammografii, a w niektórych przypadkach nawet obu badań.
Jakie zmiany wykrywane są najczęściej w kobiecej piersi?

Torbiele

To najczęściej występujące zmiany w piersiach. Przypominają pęcherzyki wypełnione płynem. W badaniu piersi palcami wyczuwane są zazwyczaj jako twardy, niepokojący guzek. Z reguły występują u kobiet w wieku 30 - 50 lat, ale mogą pojawić się w każdym wieku. Torbiele w piersi mogą być pojedyncze lub mnogie, wypełnione płynem lub gęstą zawiesiną. Duże torbiele mogą powodować ból. Bada się je przy pomocy USG lub mammografii, czasami wykonuje biopsję, by pobrać płyn do badania oraz ściągnąć zgromadzoną w torbieli wydzielinę. Płyn z torbieli rzadko zawiera komórki nowotworowe. Torbiele mogą pojawiać się i same znikać. Mają tendencję do odnawiania. Ich występowanie nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka piersi.
U kobiet ciężarnych, karmiących mogą występować torbiele mleczne, czyli torbiele wypełnione mlecznym płynem.

Gruczolakowłókniaki

Kobiety mogą wyczuć je palcami jako twarde, niebolesne guzki, które można przesuwać. Te zmiany powstają na skutek nadmiernego rozrostu tkanki gruczołowej pod wpływem hormonów. Mogą się rozwinąć w dowolnej części gruczołu piersiowego, jednak najczęściej występują w pobliżu brodawki. Gruczolakowłókniaki zwykle są wielkości ziaren grochu, ale mogą osiągnąć rozmiar małej cytryny. Bada się je USG, czasami wykonuje się też biopsję. Z gruczolakowłókniaków rzadko rozwija się rak.

Brodawczaki

Są to niewielkie guzy rozwijające się wewnątrz przewodu mlecznego. Przyczyną ich powstania jest rozszerzenie końcowych odcinków przewodów mlekowych, gromadzenie się w nich gęstniejącej wydzieliny przy jednoczesnym zablokowaniu ujścia przewodu. Najczęściej występują u kobiet po 30 roku życia. Objawem choroby może być żółty, niekiedy podbarwiony krwią wyciek z brodawki. Brodawczaka bada się badaniem USG, czasami wykonuje się też biopsję. Brodawczaki wymagają usunięcia chirurgicznego, gdyż wiążą się ze wzrostem ryzyka wystąpienia raka sutka.

Mastopatia

To liczne grudki, zgrubienia w piersi bolesne przy dotyku. Są wynikiem zachwiania równowagi hormonalnej. Zmiany mastopatyczne mogą obejmować część lub całą pierś. Powinno się je dokładnie diagnozować (USG, mammografia), aby wykluczyć zmiany nowotworowe.

Kobiety powinny regularnie badać piersi. Do 40. roku życia najczęściej badaniem kontrolnym jest USG piersi co roku. Po 40. Roku życia raz na dwa lata należy wykonać mammografię. Po 50. roku życia mammografię powinno wykonywać się raz w roku. Kobiety z genetycznym obciążeniem zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi badania piersi powinny wykonywać częściej.   

AB

Zobacz także:

Chorob  - Rak piersi

Połowa kobiet w Lublinie nie bada piersi