Niepełnosprawni

Lublin: Nowe łóżka dla chorych i niepełnosprawnych

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w lubelskiej Caritas wzbogaciła się o 39 fabrycznie nowych, specjalistycznych łóżek dla osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych. Dzięki temu zmniejszy się liczba oczekujących na taką pomoc. Na zakup sprzętu są przeznaczane środki pozyskane z odpisu 1% podatku.

Lublin: pierwszy plac zabaw dla niepełnosprawnych dzieci

Pierwszy plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych powstał w Lublinie na Błoniach pod zamkiem. Wyposażony jest specjalną huśtawkę, na której mogą bujać się maluchy na wózkach inwalidzkich oraz w specjalną ściankę edukacyjną. Plac dostępny jest dla wszystkich.

Lublin: pierwszy ośrodek całodobowej opieki dla chorych na Alzheimera

Przy Domu Pomocy Społecznej „Kalina” rozpoczął działalność całodobowy ośrodek opieki nad osobami dotkniętymi chorobą Alzheimera. To pierwsza taka placówka w Lublinie i w regionie.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera dotyczy ona coraz większej liczby osób, ale wciąż mało o niej wiemy. Nie można jej zapobiec, jednak jej rozwój można powstrzymać. Trzeba tylko szybko działać. Odpowiednie leczenie, terapia i rehabilitacja mogą dziś znacząco wpłynąć na poprawę życia chorych. 21 września w 70 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera.

Lublin: tłumacz języka migowego on-line pomaga w urzędzie miasta

Urząd Miasta w Lublinie wprowadził udogodnienia dla osób niesłyszących w kontaktach z urzędnikami. Mogą oni korzystać z usługi tłumacza języka migowego on-line. Tłumaczenie rozmowy odbywa się w czasie rzeczywistym.

Lublin: wirtualny tłumacz języka migowego w urzędzie pracy

Miejski Urząd Pracy w Lublinie wprowadza usługę tłumacza języka migowego on-line. Dzięki niej osoby niesłyszące podczas załatwiania spraw w MUP mają możliwość swobodnej komunikacji oraz gwarancję prawidłowego przekazu informacji przez pracownika Urzędu. Tłumacz on-line jest dostępny w godzinach pracy urzędu. Tłumaczenie rozmowy odbywa się w czasie rzeczywistym.

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych do wymiany. Trwa nabór wniosków

Osoby niepełnosprawne powinny składać wnioski o wydanie nowych kart parkingowych. Wszystkie dotychczas wydane karty parkingowe stracą ważność 30 listopada tego roku. Zgodnie z nowelizacją "Prawa o ruchu drogowym" dokumenty przyjmują zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Skoki do wody. Jak nie zostać kaleką

Każdego roku w okresie wakacji ponad 700 osób w Polsce trafia na wózki inwalidzkie z powodu nierozważnego skoku do wody. Przed sezonem letniego wypoczynku nad wodą, sprawdź jak z powodu chwili szaleństwa, braku wyobraźni nie zostać kaleką.

Pogoń Parkinsona

Fundacja na rzecz Chorych na Parkinsona organizuje w Lublinie bieg pod hasłem "Pogoń Parkinsona". W ten sposób chce nagłośnić tematykę związaną z leczeniem choroby Parkinsona i przybliżyć problemy, z jakimi zmagają się ludzie dotknięci tym schorzeniem.

W ZUS Dzień Osób Niepełnosprawnych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza 21 maja osoby niepełnosprawne na dzień otwarty. Eksperci będą udzielać bezpłatnych porad dotyczących praw osób niepełnosprawnych, ubezpieczeń społecznych oraz możliwości aktywizacji zawodowej.