Dziecko

Nałęczów: bezpłatne badania maluchów

Maluchy z miasta i gminy Nałęczów będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań ultrasonograficznych. Odbędą się one w specjalnym ambulansie 21 i 22 lutego, ale już w tym tygodniu odbędzie się rejestracja chętnych.

Lublin: „PoZdro” – rusza program walki z cukrzycą wśród gimnazjalistów

Lubelscy gimnazjaliści przejdą badania przesiewowe w kierunku cukrzycy. Lublin jako trzecie miasto w Polsce przystapił do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!”, realizowanego przez Fundację Medicover.

Lublin: Oddaj włosy chorym dzieciom

Widocznym symptomem walki z chorobą nowotworową są kolorowe chustki na głowach pacjentów. Maskują brak włosów, które wypadają podczas chemioterapii. Niektórzy chorzy, zwłaszcza młode dziewczyny bardzo przeżywają ten etap leczenia. By im pomóc, fundacja "We Girls" przygotowuje dla pacjentów peruki stworzone z włosów ofiarowanych przez ludzi dobrej woli. Także w Lublinie będzie można oddać włosy na ten cel.

Meningokoki. Co trzeba o nich wiedzieć?

Każdego roku w Polsce notuje się od 200 do 400 przypadków choroby meningokokowej. Mimo iż zachorowalność nie jest wysoka choroba wywołuje wielki niepokój. To dlatego, że śmiertelność tej choroby wynosi 70 - 80 proc. i cechuje ją bardzo szybki, niespecyficzny przebieg. Dlaczego tak się dzieje i czy można się przed nią obronić opowiada dr Hanna Orłowska, konsultant ds. pediatrii w Centrum Medycznym ENEL-MED.

Łęczna: oddział oparzeń dla dzieci otwarty

Wschodnie Centrum Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej oficjalnie otworzyło oddział dla dzieci. To drugie, po Szczecinie i pierwsze w Polsce tak specjalistyczne centrum leczenia ciężkich oparzeń u najmłodszych, z intensywną terapią, chirurgią plastyczną i rehabilitacją.

Lublin: Zbadaj się w przychodni kardiologicznej na kółkach

Dziś, 2 października na placu Zamkowym w Lublinie stanie mobilna kardiologiczna Poradnia Servier. W godzinach od 10 do 18 każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnego badania ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy i cholesterolu we krwi. Jeśli wyniki okażą się nieprawidłowe będzie możliwość specjalistycznej konsultacji kardiologicznej oraz wykonania EKG serca.

Co je polski uczeń w szkole?

Polski uczeń karmi mózg niezdrowymi przekąskami. Wszystko dlatego, że szkolne sklepiki pełne są chipsów, batoników, rogalików z kremem. Tymczasem „śmieciowe jedzenie” zagraża zdrowiu i wydajności umysłu dzieci. Czy złe nawyki żywieniowe dzieci można zmienić?

Nie garb się! Co zrobić by dziecko miało prosty kręgosłup?

Zbyt ciężki tornister może przyczynić się do bólów pleców, zmniejszenia pojemności płuc, nieprawidłowej postawy ciała i w konsekwencji może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa u dziecka. Z tego powodu Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenie, by ciężar szkolnego tornistra nie przekraczał 15 proc. masy ciała ucznia.

Dieta geniusza. Zobacz, co odżywia mózg

Czy odpowiednią dietą można zwiększyć potencjał intelektualny i podnieść poziom IQ? Okazuje się, że tak. W okresie nauki sprawdź, jakie potrawy najlepiej odżywiają komórki kory mózgowej, a jakie im nie służą.

Dysleksja – jak ją rozpoznać?

Nie jest złym uczniem, dużo pracuje, ale nie ma dobrych ocen. Karol, uczeń klasy V szkoły podstawowej, często popełnia błędy podczas przepisywania tekstów, nagminnie opuszcza lub dodaje litery i sylaby, robi błędy ortograficzne. Ma także problem z czytaniem – czyta powoli, słabo zapamiętuje i rozumie tekst. W szkole zaczął być traktowany jako uczeń słaby albo leniwy. Ale Karol poświęca nauce dużo czasu, mimo to nie może opanować materiału na takim poziomie i w takim samym czasie jak jego rówieśnicy. W poradni psychologiczno-pedagogicznej pada diagnoza - specyficzne trudności w uczeniu się. Co to oznacza?