Warto przeczytać

Nie każdy guzek to rak. Poznaj łagodne zmiany w piersiach

Po wyczuciu guzka w piersi wiele kobiet wpada w panikę, przeżywa paraliżujący strach. Zamiast poddawać się czarnym myślom i niepokojom, powinny jak najszybciej pójść się do lekarza i zbadać piersi. Większość zmian w piersiach ma łagodny charakter.

Wyprzedź raka jelita grubego – zrób bezpłatną kolonoskopię

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tysięcy nowych przypadków zachorowań, z czego ponad 8 tys. kończy się śmiercią. W przypadku tego nowotworu, podobnie jak innych liczy się czas, im wcześniej zostanie wykryty tym lepiej. Dlatego na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, w ponad stu ośrodkach w Polsce, są prowadzone badania w ramach profilaktycznego programu wykrywania raka jelita grubego. W województwie lubelskim bezpłatną kolonoskopię wykonuje 10 placówek.

Rak piersi zapisany w genach. Co robić?

W Polsce żyje 150 tys. kobiet, które mają mutację genu BRCA1 lub BRCA2. Zdiagnozowanych jest 7 - 8 tysięcy z nich. Pozostałe z 140 tysięcy kobiet, których członkowie rodzin chorowali na raka piersi czy raka jajnika nie zgłosiły się jeszcze na badania i być może nie wiedzą o swoich genetycznych predyspozycjach do zachorowania. Co to dla nich oznacza?

Bóle brzucha. Sprawdź, co mogą oznaczać

Bóle brzucha obok bólu głowy należą do najczęstszych dolegliwości, na jakie uskarżają się ludzie. Ich obecność nie zawsze oznacza występowanie groźnej choroby, ale też nie zawsze powinniśmy sobie tłumaczyć ich pojawienia się niestrawnością czy stresem. Poznaj różne rodzaje bólu brzucha i co się za nimi może ukrywać.

Jak zmiażdżyć miażdżycę?

Miażdżyca to uogólniona choroba dotycząca naczyń krwionośnych. Nieleczona może prowadzić do zawału mięśnia sercowego. Poznaj, czym jest ta choroba, jak się ją rozpoznaje i leczy. Opowiada o niej dr n. med. Piotr Waciński z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Choroby zapisane w genach. Czy można wykryć je w Lublinie

Badania genetyczne pozwalają ocenić ryzyko odziedziczenia po przodkach skłonności do wielu chorób. Szacuje się, że genetyczne podłoże ma blisko 4 tysiące chorób m.in. cukrzyca, padaczka, nadciśnienie samoistne, alergia, choroby serca, mukowiscydoza, zespół Downa, choroba Alzheimera, Parkinsona. Niestety, także większość przypadków raka jest uwarunkowana genetycznie.

Gdzie się leczyć? Najlepsze placówki w Lublinie

Są w Lublinie ośrodki medyczne, do których na leczenie ściągają pacjenci z całej Polski. Dobrą sławą okryły się za sprawą wiedzy i doświadczenia wybitnych specjalistów oraz wdrożenia nowoczesnych metod terapii. Które to placówki?

Najczestsze choroby oczu. Jak je leczyć?

O najczęstszych chorobach oczu i metodach ich leczenia rozmawiamy z prof. TOMASZEM ŻARNOWSKIM, kierownikiem Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, lubelskim konsultantem wojewódzkim w dziedzinie okulistyki

Ucho boli nie tylko zimą

Z dr n. med. Beata Piechnik z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie rozmawiamy o zapaleniu uszu, chorobie, której latem często nabawiamy się podczas wakacyjnych kąpieli.

Rezonans, tomografia, USG. Jakie badanie wybrać?

Wśród pacjentów panuje przekonanie, że USG to podstawowa metoda diagnostyczna. Tomografia komputerowa postrzegana jest jako badanie bardziej zaawansowane, a rezonans magnetyczny jako najbardziej szczegółowe. Nie jest to do końca prawdą. Każda z tych metod umożliwia precyzyjne zobrazowanie narządów i ich chorób, jednak w innym zakresie. W diagnostyce jednych schorzeń skuteczniejsze jest USG, innych tomografia, a jeszcze innych badanie rezonansu magnetycznego.