Senior

Lublin: pierwszy ośrodek całodobowej opieki dla chorych na Alzheimera

Przy Domu Pomocy Społecznej „Kalina” rozpoczął działalność całodobowy ośrodek opieki nad osobami dotkniętymi chorobą Alzheimera. To pierwsza taka placówka w Lublinie i w regionie.

Lublin: bezpłatne badania słuchu

Bezpłatne, profilaktyczne badania słuchu można wykonać od 3 do 17 listopada 2014 roku w oddziałach Geers Akustyka Słuchu w Lublinie przy ul. Kowalskiej 4 i Narutowicza 83. Wystarczy zadzwonić i umówić termin wizyty.

Lublin: przybywa miejsc przyjaznych seniorom

Najstarsi mieszkańcy Lublina mają prawie 50 miejsc, w których mogą liczyć na rabaty, zniżki, bogatą ofertę kulturalną, usługi zdrowotne czy ciekawe spotkania i imprezy. W tym roku certyfikat „Miejsce przyjazne Seniorom” otrzymało 49 firm i instytucji. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się w Muzeum na Zamku.

Osteoporoza - jak ją powstrzymać?

Cichy złodziej kości - tak inaczej nazywa się osteoporozę, która dotyka około 3-5 milionów Polaków. Co trzecia kobieta w okresie pomenopauzalnym będzie musiała zmierzyć się z tym schorzeniem. Przy okazji obchodów Światowego Dnia Osteoporozy warto zapamiętać, że z tą chorobą można żyć w sprawności. Jak to osiągnąć?

Problemy zdrowotne osób starszych nowym wyzwaniem dla opieki medycznej

Osoby starsze mają często wiele chorób i są leczone przez wielu specjalistów, a przyjmowane przez nie leki dają różne skutki uboczne. Dlatego eksperci apelują o poddanie ludzi po 65. roku życia kompleksowej ocenie geriatrycznej. 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera dotyczy ona coraz większej liczby osób, ale wciąż mało o niej wiemy. Nie można jej zapobiec, jednak jej rozwój można powstrzymać. Trzeba tylko szybko działać. Odpowiednie leczenie, terapia i rehabilitacja mogą dziś znacząco wpłynąć na poprawę życia chorych. 21 września w 70 krajach obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera.

Lublin: seniorze, zaszczep się bezpłatnie przeciw grypie!

Jak co roku mieszkańcy Lublina w wieku powyżej 65 lat mogą się bezpłatnie zaszczepić przeciwko grypie. Akcja jest finansowana z budżetu miasta.

Wyprzedź raka jelita grubego – zrób bezpłatną kolonoskopię

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tysięcy nowych przypadków zachorowań, z czego ponad 8 tys. kończy się śmiercią. W przypadku tego nowotworu, podobnie jak innych liczy się czas, im wcześniej zostanie wykryty tym lepiej. Dlatego na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, w ponad stu ośrodkach w Polsce, są prowadzone badania w ramach profilaktycznego programu wykrywania raka jelita grubego. W województwie lubelskim bezpłatną kolonoskopię wykonuje 10 placówek.

Miejsca przyjazne seniorom w Lublinie. Gdzie są?

Lublinie mieszka około 70 tys. osób w wieku powyżej 60 lat. To osoby wciąż aktywne, których potencjał można i trzeba wykorzystać. Dlatego prezydent Lublina co roku organizuje konkurs, który wyróżnia instytucje wspierające seniorów. W tym roku kandydatury organizacji przyjaznych osobom starszym można zgłaszać do 15 września.

Rejowiec Fabryczny: odbierz swoje pudełko życia

Miasto Rejowiec Fabryczny włączył się w kampanię pod hasłem "Pudełko życia". Dzięki temu osoby chore i samotne będą mogły liczyć na szybką i skuteczną pomoc. Mieszkańcy zainteresowani skorzystaniem z tego rozwiązania mogą się zgłaszać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.