Silny ból piersi przed i w trakcie okresu oraz problemy z miesiączkowaniem.

Witam serdecznie. Mam 20 lat. Bardzo chciałabym prosić o pomoc. Miesiączkuję już 8 lat i miesiączka wciąż jest nieregularna. Podczas miesiączki odczuwam silny, rwący ból podbrzusza, który nasila się do tego stopnia, iż nic nie pomaga, a ja nie jestem w stanie podnieść się z łóżka. Jak już wspomniałam, miesiączka jest bardzo nieregularna (czasem pojawia się po 35 dniach, a czasem po 11 lub 12 dniach), trwa zazwyczaj 8 dni (choć ostatnio trwała tylko 2 dni) i jest bardzo obfita (pojawiają się też duże skrzepy). Odczuwam również silny ból piersi (szczególnie lewej) przed okresem jak i w jego trakcie. Dzieje się tak od roku. Wcześniej jedynie przed okresem odczuwałam ból piersi i były obrzęknięte, ale wszystko to ustępowało wraz z pojawieniem się okresu. Byłam u lekarza ginekologa z problemem miesiączkowania, ale powiedział, że to normalne i nie pomógł. Następnie byłam u innego lekarza ginekologa z powodu bólu piersi, ponieważ nasilał się. Lekarz wykonał badanie USG, po czym skierował mnie do radiologa z podejrzeniem włókniaka w piersi lewej, jednak lekarz nic nie wykrył. Powiedział, że: "Pani piersi mają budowę gruczołową o nieco zatartej strukturze podścieliska - zwłaszcza w piersi lewej" i zalecił samokontrolę. Nie wiem co to oznacza, a ból piersi nasila się coraz bardziej, co wywołuje ogromny dyskomfort i niepokój. Bardzo proszę o odpowiedź i dziękuję za poświęcenie mi czasu. Pozdrawiam serdecznie.

Najczęstszą przyczyną dolegliwości takich, jak Pani opisała są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety podczas każdego cyklu miesięcznego: chodzi zarówno o ból piersi, jak i intensywny ból podbrzusza podczas miesiączki. Brak równowagi Podczas każdego cyklu, przed wystąpieniem krwawienia mały poziom progesteronu i przewaga estrogenów powodują zatrzymanie wody w organizmie. Objawia się to zwiększonym napięciem, bólem i powiększeniem piersi. Po miesiączce - jak Pani wspomniała - dolegliwości ustępują na skutek utraty wody z organizmu. Podobnie mija ból w podbrzuszu. Obserwowane zmiany nie powinny być powodem do niepokoju, tak jak zaznaczył ginekolog, bo są zjawiskiem fizjologicznym.  
W przypadku silnych dolegliwości bólowych wskazana jest konsultacja ginekologiczna (czasami bardzo bolesne miesiączki mogą sugerować choroby narządów rodnych np. endometriozę), ale Pani konsultowała się z lekarzem i nic takiego nie stwierdził. Podobne postępowanie zaleca się w przypadku silnego bólu piersi. Wykonane badanie USG piersi nie wykazało niepokojących zmian. Włókniak, o którym wspomniał lekarz to najczętsza, łagodna zmiana w piersi u młodych kobiet spowodowana wahaniami hormonalnymi. Struktura Pani piersi jest prawidłowa, kobiety młode mają piersi o budowie gruczołowej, dopiero w starszym wieku ok. 40 r. życia w piersi zaczyna dominować tkanka tłuszczowa.
Bardzo dobrze, że kontroluje Pani stan zdrowia, samokontrola piersi też jest wskazana. Każda kobieta od 20 roku życia powinna sama raz w miesiącu, kilka dni po okresie badać swoje piersi. Będzie je dobrze znała i w przyszlości łatwo zauważy zmiany.
Jak można sobie pomóc, by mniej bolało? Lekarz ginekolog może zlecić Pani przyjmowanie - odpowiednich do Pani wieku, niewielkich dawek leków hormonalnych, które złagodzą dolegliwości, może też Pani spróbować minimalizować obajwy dietą, np. poprzez ograniczenie napojów zawierających kofeinę i teofilinę (kawa, herbata), tłustego mięsa, nauczenie się kontrolowania poziomu stresu. Można sięgnąć po leki naturalne np. olej wiesiołka. U większości kobiet dolegliwości te mijają albo znacznie się osłabiają wraz z wiekiem, po urodzeniu dziecka.