Pasożyty. Co robić?

Mam 22 lata i problem, na który nie mogę znaleźć odpowiedzi. Ok. 4 miesiące temu wykryto u mnie pasożyty. Nie wiem jakie dokładnie, gdyż opisując zaburzenia lekarz bez badania dał mi leki. Wziąłem już 3 rodzaje leków na pasożyty, zmieniłem dietę, ale po 4 miesiącach mam nadal takie białe, dość duże kawałki czegoś w kale... Robiłem 3 razy już badanie kału i nic nie wykryło. Co to może być? Jakie badanie mógłbym jeszcze zrobić, żeby się tego pozbyć?

Najpierw powinien Pan udać się do lekarza i poinformować go o braku reakcji na leczenie i dowiedzieć się, zakażenie jakim pasożytem lekarz brał pod uwagę sugerując się Pana stanem klinicznym. To ważne, ponieważ leki przeciwpasożytnicze, choć mają szeroki zakres działania, nieco inaczej stosuje się w leczeniu np. glistnicy, włosogłówką, tęgoryjcem czy w zakażeniach mieszanych. Ponadto, jedne leki skutecznie działają na formy dorosłe, inne także oddziaływują na larwy, jaja. Warto też wiedzieć, że zwykle leczenie przeciwpasożytnicze wymaga powtórzenia z uwagi na częste ryzyko ponownych zakażeń.  

Badanie kału, o którym Pan wspomina, pomaga w stwierdzeniu choroby. Czasami jednak potrzeba oddać do analizy kilka prób, by uchwycić obecność pasożytów. Ma to związek z ich cyklem rozwojowym. Podejrzenia o zakażeniu potwierdza się również wykonaniem badań laboratoryjnych (w morfologii krwi wynik wskaże podwyższenie poziomu leukocytów z podwyższoną liczbą eozynofilów), badań serologicznych, które mają na celu wykrycie swoistych przeciwciał.