Poniedzialek, 06:19 15-09-2014

Wyprzedź raka jelita grubego – zrób bezpłatną kolonoskopię

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tysięcy nowych przypadków zachorowań, z czego ponad 8 tys. kończy się śmiercią. W przypadku tego nowotworu, podobnie jak innych liczy się czas, im wcześniej zostanie wykryty tym lepiej. Dlatego na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, w ponad stu ośrodkach w Polsce, są prowadzone badania w ramach profilaktycznego programu wykrywania raka jelita grubego. W województwie lubelskim bezpłatną kolonoskopię wykonuje 10 placówek.

Przyczyną raka jelita grubego może być zła dieta,
brak aktywności fizycznej, używki.
Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.

Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60 – 90%.

Częstość zachorowania wzrasta z wiekiem...,

...dlatego też badanie profilaktyczne powinny wykonać osoby między 55 a 64 rokiem życia, które nigdy nie miały wykonywanej kolonoskopii lub od ostatniego badania minęło 10 lat. Znacząca większość nowych zachorowań występuje u osób po 65. roku życia. Objęcie programem kobiet i mężczyzn w wieku 55 – 64 lat ma więc na celu wykrycie zmian potencjalnie wyleczalnych. W tym wieku 25 % osób ma polipy, a 5 % jest zagrożonych rozwojem raka.

Dotychczas badania były wykonywane jedynie u tych osób, które samodzielnie zgłosiły się do ośrodków i wyraziły chęć zbadania lub osób skierowanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Od tego roku osoby, które powinny wykonać kolonoskopię otrzymają jednorazowe, imienne zaproszenie na badanie.

Osoby, które nie otrzymają zaproszenia, będą się mogły poddać badaniu w ramach tzw „programu oportunistycznego”, pod warunkiem, że spełniają warunki kwalifikujące do Programu Badań Przesiewowych. Dotyczy to:

- wszystkich osób w wieku 50 – 65 lat bez objawów takich jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie, które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny

- osób w wieku 40 – 49 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego


Gdzie wykonasz badanie?