Wtorek, 06:12 27-05-2014
Sprawdź cholesterol u dziecka!
Rozpoczynają się bezpłatne badania profilaktyczne stężenia cholesterolu u dzieci. Zostaną im poddane dzieci w wieku 5 – 10 lat, zagrożone rozwojem miażdżycy i chorób układu krążenia. Badania będzie można zrobić w ośmiu miastach Polski, w tym w trzech na Lubelszczyźnie: Lublinie, Krasnystawie i Rykach.
Blaszki miażdżycowe zaczynają się tworzyć
w naczyniach już w 2. roku życia, a miażdżyca
rozpoczyna się już przed 10. roku życia.W zeszłym roku niewielu rodziców skorzystało z możliwości wykonania badań, bo jak twierdzą lekarze, nie mamy świadomości, że blaszka miażdżycowa tworzy się już w drugim roku życia. Tymczasem jak podkreśla profesor Elżbieta Pac-Kożuchowska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zmiany w naczyniach rozwijają się powoli przez wiele lat. Od razu nie dają objawów, a cholesterol jest podstawowym i uznanym czynnikiem ryzyka miażdżycy. Dlatego powinno się go sprawdzać, aby zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Badanie pozwala na zidentyfikowanie i otocznie opieką lekarską dzieci, którym w przyszłości grożą choroby serca.
Cholesterol u dzieci
Profesor Bożena Werner, kierownik Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej, WUM, członek Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” i inicjatorka akcji profilaktycznej, zwraca uwagę, że problem wysokiego stężenia cholesterolu u dzieci w wieku 5 – 10 lat jest najczęściej spowodowany zaburzeniami genetycznymi.
Na wczesnym etapie życia kluczową rolę w tworzeniu blaszki miażdżycowej odgrywają zaburzenia lipidowe. Jeżeli test wykaże ekstremalnie wysokie stężenie cholesterolu, wskazuje to na rodzinną chorobę genetyczną, tzw. pierwotną hipercholesterolemię. W ten sposób można zidentyfikować całe rodziny z defektem genetycznym i wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Podwyższone stężenie cholesterolu może być związane nie tylko z zaburzeniami genetycznymi, ale także z innymi stanami chorobowymi, np. cukrzycą czy otyłością, przyjmowanymi lekami lub czynnikami środowiskowi i trybem życia.
Jak skorzystać z badań?
Warunkiem skorzystania z darmowych badań jest wypełnienie przez rodziców dziecka krótkiej ankiety dostępnej w laboratorium. Odpowiedź na kilka pytań dotyczących występowania w rodzinie cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu cholesterolu, miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu lub nagłego zgonu sercowego pomoże ocenić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia u dziecka. Warto pamiętać, że czynnikiem zwiększającym to ryzyko jest nadwaga i otyłość.
Gdzie zrobić badanie?
- LUBLIN
Szpital Wojewódzki Al. Kraśnicka 100 - KRASNYSTAW
SP ZOZ w Krasnymstawie ul. Sobieskiego 4 B - RYKI
Laboratorium Diagnostyka ul. Żytnia 23
Badania będą też prowadzone w Białymstoku, Krakowie, Sulechowie, Warszawie i Zielonej Górze. Miasta zostały wybrane celowo. To właśnie w tych miejscowościach Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przeprowadziła z ogromnym sukcesem akcje badań profilaktycznych „Uwaga nerki!” (2009, 2010) oraz „Nie mam HCV!” (2011).
Organizatorem akcji jest Instytut Nagrody Zaufania Złoty Otis a partnerami: Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych i Naczelna Izba Aptekarska.
(źródło: www.zlotyotis.pl)