Poniedzialek, 06:14 16-02-2015

Nałęczów: bezpłatne badania maluchów

Maluchy z miasta i gminy Nałęczów będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań ultrasonograficznych. Odbędą się one w specjalnym ambulansie 21 i 22 lutego, ale już w tym tygodniu odbędzie się rejestracja chętnych.

Wczesne wykrycie choroby to szansa na jej wyleczenie.Zapisy małych pacjentów będą się odbywać przez dwa dni, w poniedziałek 16 i wtorek 17 lutego, między 9.00 a 14.00 telefonicznie pod numerem: 668 180 222.

Akcja jest organizowana w ramach kampanii społecznej na rzecz postępu w onkologii dziecięcej "NIE nowotworom u dzieci" przez Fundację Ronalda McDonalda i nałęczowski samorząd przy wsparciu sponsorów. Mogą w niej wziąć udział maluchy w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.

Badania mają na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, w tym tych o podłożu onkologicznym. U każdego dziecka zostanie wykonane pełne badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, a także narządów w obrębie miednicy i szyi.

Diagnozowanie jest bezpieczne i bezbolesne. Po zakończeniu rodzice otrzymają wyniki oraz ewentualne porady lekarskie.

Ambulans fundacji, w którym będą wykonywane badania, to jedyny tego typu pojazd w Europie, z poczekalnią i dwoma gabinetami lekarskimi, wyposażonymi w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny. W Nałęczowie będzie on dostępny na placu przed przychodnią zdrowia przy ul. Kolejowej 7.

Specjaliści przypominają, że rocznie w Polsce diagnozuje się od 1000 do 1200 nowych zachorowań wśród dzieci, a nowotwory wykryte na początku rozwoju są prawie w 100 procentach wyleczalne.

www.ias24.eu