Poniedzialek, 06:03 07-07-2014

Masz chore serce. Uważaj na upały

Latem, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury i częste wahania ciśnienia, a powietrze jest wilgotne, osoby z chorobami układu krążenia powinny szczególnie zadbać o swoje serce. Sprawdź, jak należy to robić

Podczas upałów osoby chore na serce często potrzebują
pomocy medycznej.
Upały sprawiają, że nasz organizm szybko traci wodę. Może to doprowadzić do obniżenia ciśnienia tętniczego - co jest szczególnie niebezpieczne dla osób w podeszłym wieku. Słabsze ciśnienie bywa powodem omdleń i zasłabnięć.
Osoby z chorobami układu krążenia podczas upałów skarżą się też na duszności i bóle w klatce piersiowej. Wysokie temperatury zwiększają zagrożenie zakrzepami - z powodu utraty płynów krew staje się gęstsza. Nasila to dolegliwości osób z chorobą wieńcową i pogorsza stan chorych na żylaki nóg. Skwar osłabia również naszą psychikę. Stajemy się bardziej ospali i drażliwi. Mamy kłopoty z koncentracją i częściej popełniamy błędy.

Z upałem nie wygramy, trzeba go przetrwać. Najlepiej w jakimś klimatyzowanym pomieszczeniu. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, ale możliwe jest przestrzeganie kilku reguł. Jakich?