Wtorek, 06:15 24-02-2015

Lublin: Nowe łóżka dla chorych i niepełnosprawnych

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w lubelskiej Caritas wzbogaciła się o 39 fabrycznie nowych, specjalistycznych łóżek dla osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych. Dzięki temu zmniejszy się liczba oczekujących na taką pomoc. Na zakup sprzętu są przeznaczane środki pozyskane z odpisu 1% podatku.

Specjalistyczne łóżka znacznie podnoszą komfort życia
osoby cierpiącej. Fot. www.lublin.caritas.pl
Nowe łóżka są bardzo lekkie i łatwe w montażu i demontażu. Są sterowane elektronicznie.  Za pomocą pilota, można zmieniać pozycje leżenia chorego, co ułatwia codzienne czynności, takie jak jedzenie, mycie czy przebieranie.

Co roku zapotrzebowanie na tego rodzaju wsparcie zwiększa się. W 2013 roku z pomocy skorzystały 184 osoby, w 2014 już 268 osób, z czego ok. 70 osób wciąż oczekiwało w kolejce. Dzięki pomocy Caritas Polska prawie 40 osób będzie mogło dostać nowe łóżko.

– Mimo to wybiegamy w przyszłość i zastanawiamy się jak pomóc kolejnym osobom, dla których zabraknie sprzętu – mówi dyrektor lubelskiej Caritas ks. Wiesław Kosicki.

W sumie wypożyczalnia Caritas dysponuje dziś 189 łóżkami dla chorych. W swoich zasobach ma również 17 koncentratorów tlenu, 8 odsysaczy, wózki inwalidzkie, kule oraz balkoniki. Z pomocy może skorzystać każdy kto znajduje się w potrzebie. Wystarczy wpłacić zwrotną kaucję i wnieść darowiznę za każdy dzień użytkowania w wysokości 1 zł, która służy utrzymaniu i konserwacji sprzętu.

Przekaż 2%

Dzięki wsparciu darczyńców corocznie powiększa się zasób lubelskiej wypożyczalni. W 2013 roku w ramach kampanii „Przekaż 2%”, w której Caritas prosiła o 1% z podatku i dodatkowy 1% wpłacony bezpośrednio na konto, pomocą objęto 80 osób więcej niż w roku poprzednim. Jednak potrzeby są zdecydowanie większe, dlatego w tym roku Caritas ponownie realizuje akcję „Przekaż 2% – 1% z podatku i 1% od serca”.

– Zachęcam i proszę o włączenie się w naszą kampanię 2%, ten 1 dodatkowy procent zmienia bardzo wiele. Dzięki 2% – pomagamy dwa razy więcej i co najważniejsze, wiemy że to działa – apeluje ks. Wiesław.

Na stronie www.2procent.pl można znaleźć program do rozliczeń PIT oraz system płatności Dotpay, za pomocą którego można przekazać dodatkowy 1% na konto.

MW (źródło: www.lublin.caritas.pl)