Poniedzialek, 07:15 15-10-2012

Jak zmiażdżyć miażdżycę?

Miażdżyca to uogólniona choroba dotycząca naczyń krwionośnych. Nieleczona może prowadzić do zawału mięśnia sercowego. Poznaj, czym jest ta choroba, jak się ją rozpoznaje i leczy. Opowiada o niej dr n. med. Piotr Waciński z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Proces tworzenia się blaszek miażdżycowych
postępuje latami.

Czym jest miażdżyca?

- Powszechnie uważa się, że miażdżyca to proces odkładania się złogów lipidów w ścianach naczyń. Jednak w procesie tym chodzi nie tylko o samo odkładanie się cholesterolu i tworzenie tzw. blaszek miażdżycowych, ale przede wszystkim o zmiany, jakie mogą zachodzić wewnątrz blaszek pod wpływem różnych czynników: stresu, infekcji, skoków ciśnienia tętniczego krwi oraz samych złogów cholesterolu. Stany zapalne wewnątrz blaszek miażdżycowych są groźne, mogą doprowadzić do  pęknięcia blaszek i wylania się ich zawartości do światła naczynia uruchamiając całą kaskadę skomplikowanych procesów  biochemicznych prowadzących do tworzenia się skrzeplin wewnątrz naczynia i tym samym niedokrwienia danego odcinka. 

Dlaczego  miażdżyca ma związek z wiekiem?

- Proces tworzenia się blaszek miażdżycowych postępuje latami. Na początku  blaszki są niewielkie, zawężają światło naczyń w 10 - 20 proc. Tej wielkości zwężenia są nieistotne dla przepływu krwi, nie dają żadnych dolegliwości. Z wiekiem jednak blaszki stają się coraz większe i  jest ich więcej. Do tego dochodzą choroby wieku średniego i starszego oraz oddziałujące latami czynniki sprzyjające rozwojowi choroby miażdżycowej:  uwarunkowania genetyczne, stres, palenie papierosów, alkohol w dużych dawkach,  brak ruchu, wysokokaloryczna dieta, otyłość.

Szczególnie groźna jest otyłość brzuszna. Ma to związek z tkanką tłuszczową, która jest bardzo dobrze ukrwiona i  w wyniku przemian w niej zachodzących jest miejscem powstawania substancji prozapalnych zwanych cytokininami. Cytokininy są niezwykle  agresywne, atakują ściany naczyń powodując ich mikrozapalenia. Z tego właśnie powodu u osób z otyłością brzuszną obserwujemy znacznie nasiloną miażdżycę i częściej niż w całej populacji tzw.ostre epizody wieńcowe czyli min. zawały mięśnia serca.