Wtorek, 06:20 23-09-2014

Chełm: powstanie nowy szpital?

W Chełmie w ciągu najbliższych trzech lat może powstać szpital kliniczny. Placówka ma być bazą dydaktyczną dla kierunku lekarskiego, który chce uruchomić Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, a także miejscem szkoleń ratowników medycznych na potrzeby wojska.

Chełm ma ambicje kształcić lekarzy.

Plany utworzenia szpitala klinicznego mają związek z powstającym właśnie Instytutem Medycznym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. Chełmska uczelnia uruchomiła nabór na kierunek pielęgniarski. Studia niebawem ma rozpocząć 60 studentów. Ponadto, uczelnia przejmie studentów pielęgniarstwa drugiego i trzeciego roku Wyższej Szkoły im. Bogdana Jańskiego, która wyprowadza się z Chełma.

W przyszłym roku do pielęgniarstwa ma dołączyć kolejny kierunek medyczny: ratownictwo medyczne. W uruchamianiu tego kierunku sprzymierzeńcem PWSZ jest Ministerstwo Obrony Narodowej. MON zabiega o to, by uczelnia kształciła ratowników medycznych o profilu wojskowym.

Na tym plany rozbudowy przez rektora prof. J. Zająca kierunków medycznych w Chełmie się nie kończą. Prowadzi rozmowy z kadrą medyczną i jest przekonany, że uda mu się utworzyć w Chełmie kierunek lekarski.
By być przygotowanym do spełnienia wszystkich wymagań potrzebnych do rozszerzenia oferty studiów o kierunki medyczne chełmska uczelnia potrzebuje bazy klinicznej. Stąd plan wybudowania nowej placówki.

AB