Pierwszy Lubelski Portal Medyczny

Uwaga na czad

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego w Lublinie regularnie dochodzi do przypadków zatrucia czadem. Z powodu niewidzialnego i bezwonnego tlenku węgla ulatniającego się z nieszczelnych instalacji do szpitali trafiają kolejne ofiary tlenku węgla. To dlatego strażacy co roku jesienią przypominają: uważajmy na czad, nie ryzykujmy życia, zamontujmy czujniki.

Szczepienia przeciwko grypie. Sprawdź, gdzie są najdroższe?

Przychodnie w całym regionie zachęcają do zaszczepienia się przeciwko grypie. Choć epidemiolodzy uważają szczepionki za najskuteczniejszą ochronę przed zachorowaniem i groźnymi pogrypowymi powikłaniami, to ta forma profilaktyki nie jest refundowana przez NFZ. Za ochronę sami musimy sobie zapłacić. Ile w tym roku kosztuje szczepienie przeciwko grypie ?

Osteoporoza - jak ją powstrzymać?

Cichy złodziej kości - tak inaczej nazywa się osteoporozę, która dotyka około 3-5 milionów Polaków. Co trzecia kobieta w okresie pomenopauzalnym będzie musiała zmierzyć się z tym schorzeniem. Przy okazji obchodów Światowego Dnia Osteoporozy warto zapamiętać, że z tą chorobą można żyć w sprawności. Jak to osiągnąć?

Zmiany w finansowaniu podstawowej opieki zdrowotnej. Czy lekarze znów zamkną przychodnie?

Ministerstwo zdrowia chce od nowego roku zmienić zasady finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. Ich celem ma być zachęcenie lekarzy POZ do wykonywania badań diagnostycznych. Sami lekarze uważają jednak, że ministerstwo ich kosztem chce zaleźć fundusze na skrócenie kolejek do onkologa. I stanowczo przeciwko temu protestują. Czy w pierwszych dniach 2015 roku znów zastaniemy zamknięte przychodnie?

Włodawa: podopieczni hospicjum liczą na wsparcie

Zbiórka funduszy na rzecz Włodawskiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” odbędzie się w niedzielę 19 października przed kościołami we Włodawie. Pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie pacjentów w opiece stacjonarnej i domowej włodawskiego hospicjum.

Dieta skrojona na grupę krwi

30 lat temu amerykańscy lekarze opracowali dietę dostosowaną do grup krwi. Choć obecnie jej skuteczność budzi kontrowersje, nie brakuje osób gotowych podążać wskazówkami badaczy D`Adamo- ojca i syna. Poznaj zasady tej diety i zdecyduj, czy warto ją stosować.

Mammografia czy USG – które badanie wybrać?

Przed takim dylematem staje wiele kobiet, które decydują się sprawdzić swoje piersi. Zastanawiają się co diagnozuje mammografia, a co usg? Wyniki których badań są bardziej miarodajne? O rozwianie tych wątpliwości poprosiliśmy dr n. med Ewę Dybiec, specjalistę radiodiagnostyki, adiunkta w Zakładzie Radiologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Eboli na Lubelszczyźnie nie ma, ale jesteśmy na nią przygotowani

Wojewoda Wojciech Wilk uspokaja, że obecnie w naszym regionie nie ma przypadków zakażonych wirusem, co więcej prawdopodobieństwo zarażenia jest znikome. – Ale trzeba być przygotowanym na taką ewentualność – dodaje wojewoda. Więc służby dmuchają na zimne. W poniedziałek odbyło się spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poświęcone zagrożeniom związanym z wirusem.

Lublin: długie kolejki na rezonans magnetyczny

Małe szanse mają pacjenci na wykonanie w tym roku badania rezonansu magnetycznego w Lublinie. Mimo przekazania przez NFZ dodatkowej puli pieniędzy kolejki oczekujących sięgają końca roku. Szybciej badania wykonamy tylko odpłatnie.

Ryki: zbadaj swoje nerki

Mieszkańcy miasta i gminy Ryki mogą skorzystać z bezpłatnych badań, pozwalających na wykrycie ewentualnych chorób nerek. Około 400 pacjentów już zadeklarowało chęć skorzystania z propozycji Centrum Dializ "Fresenius" w Puławach w najbliższą niedzielę 12 października. Ci, którzy nie zdążyli się zapisać na ten dzień, mogą to zrobić w najbliższych tygodniach.