Pierwszy Lubelski Portal Medyczny

 W trosce o twój kręgosłup

Kręgosłup jest „rusztowaniem” dla naszego ciała. Jest istotną częścią układu kostnego. Z jednej strony jego sztywność nadaje sylwetce człowieka wyprostowaną postawę ciała, z drugiej strony dzięki elastyczności mamy doskonałą możliwość zmiany pozycji ciała. Jak zatem o niego dbać?

Najczęstsze przyczyny męskiej niepłodności

Do niedawna powszechnie uważano, że niepłodność to problem kobiet. Okazuje się jednak, że w takim samym stopniu dotyka ona też mężczyzn (50 proc.). Najczęściej wiąże się z obniżoną jakością nasienia. 50 lat temu w jednym mililitrze spermy znajdowało się średnio 40 - 60 mln plemników, dziś jest ich mniej niż 15 mln. O tym co wpływa na zmniejszenie męskiej siły rozrodczej i jak temu zaradzić – mówi dr Jacek Nita, konsultant ds. ginekologii z Centrum Medycznego Enel-Med.

NFZ zwraca koszty leczenia za granicą

Leczenie za granicą powinno być łatwiejsze. Pacjenci mogą się starać o zwrot poniesionych kosztów leczenia w innym państwie Unii Europejskiej. Weszła w życie, podpisana przez prezydenta, ustawa o transgranicznej opiece zdrowotnej.

Meteopaci są wśród nas. Dlaczego chorują przez pogodę?

Ponad 70 procent Polek deklaruje, że aura ma istotny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Na zmiany pogody wrażliwych jest też blisko połowa mężczyzn. Zaburzenia wywołane przez zmiany czynników atmosferycznych stają się coraz powszechniejszym problemem zdrowotnym w naszym kraju. Dlaczego jesteśmy meteopatami?

Lublin: pierwszy plac zabaw dla niepełnosprawnych dzieci

Pierwszy plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych powstał w Lublinie na Błoniach pod zamkiem. Wyposażony jest specjalną huśtawkę, na której mogą bujać się maluchy na wózkach inwalidzkich oraz w specjalną ściankę edukacyjną. Plac dostępny jest dla wszystkich.

Meningokoki. Co trzeba o nich wiedzieć?

Każdego roku w Polsce notuje się od 200 do 400 przypadków choroby meningokokowej. Mimo iż zachorowalność nie jest wysoka choroba wywołuje wielki niepokój. To dlatego, że śmiertelność tej choroby wynosi 70 - 80 proc. i cechuje ją bardzo szybki, niespecyficzny przebieg. Dlaczego tak się dzieje i czy można się przed nią obronić opowiada dr Hanna Orłowska, konsultant ds. pediatrii w Centrum Medycznym ENEL-MED.

Dzień Walki z Cukrzycą w SPSK-4

14 listopada, w dniu urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga, na całym świecie obchodzony jest Dzień Walki z Cukrzycą. Z tej okazji już jutro, 13 listopada, w holu głównym szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie przy ul. Jaczewskiego w godz. 10 - 14 będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji diabetologicznych i wykonać pomiar cukru we krwi.

Kraśnik: zbadaj za darmo o swoje piersi

Mniej niż połowa kobiet uprawnionych do bezpłatnego badania mammograficznego wciąż nie skorzystała z możliwości zyskania spokoju o swoje zdrowie. Mieszkanki powiatu kraśnickiego mogą to zmienić. W najbliższych dniach mammobus odwiedzi Kraśnik, Wilkołaz, Szastarkę i Trzydnik Duży.

Laserowa korekcja wad wzroku. Co jest faktem, co mitem?

Możliwość pozbycia się na zawsze z okularów i soczewek jest głównym powodem, dla którego coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z laserowej korekcji wzroku. Jednak wciąż wiedza na temat tej metody jest niewielka. Poznaj, co jest faktem, a co powtarzanym mitem o laserowej korekcji wad wzroku.

Puławy: dzień otwarty w odnowionej poradnii onkologicznej

Poradnia Onkologiczna z Pracownią Podawania Cytostatyków w puławskim szpitalu specjalistycznym przeszła kapitalny remont. 6 listopada odbyło się jej uroczyste otwarcie, a w piątek, 7 listopada, dyrekcja szpitala zaprasza do poradni na „Dzień Otwarty”.