Pierwszy Lubelski Portal Medyczny

Pakiet onkologiczny – sprawdź co od stycznia zmieni się w leczeniu raka

W styczniu 2015 roku wejdą w życie zmiany wprowadzające tzw. pakiet onkologiczny. Umożliwi on pacjentom z podejrzeniem raka szybką diagnozę i leczenie. W internecie, na stronie www.pakietonkologiczny.gov.pl., są już dostępne pierwsze wskazówki dla pacjentów o zmianach w procedurze leczenia nowotworów

Chore zatoki, kłopoty z sercem? Leczenie zacznij u dentysty

Niewiele osób łączy anginę, choroby zatok lub serca z zaniedbanymi zębami. Tymczasem to właśnie one mogą być w wielu przypadkach przyczyną tych chorób. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

Gościeradów: Ostatnia szansa na bezpłatną mammografię

Mieszkanki gminy Gościeradów mają ostatnią w tym roku szansę skorzystania na miejscu z bezpłatnej mammografii. Badania będą wykonywane w specjalnym ambulansie, który będzie do dyspozycji pacjentek w najbliższy czwartek 4 grudnia przy urzędzie gminy.

Tomaszów Lubelski: w szpitalu otwarto odział intensywnej terapii

Ciężko chorzy pacjenci z Tomaszowa Lubelskiego i okolic będą leczeni na miejscu. Miejscowy szpital doczekał się Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Popularny OIOM został już oficjalnie otwarty, ale czeka jeszcze na kontrakt z NFZ.

Światowy Dzień AIDS. Czy na pewno mnie nie dotyczy?

Ponad połowa osób zakażonych HIV w Polsce nie jest tego świadoma. Polacy wciąż uważają, że problem HIV/AIDS dotyczy narkomanów, homoseksualistów i osób prowadzących rozwiązły tryb życia. Są przekonani, że tzw. zwykłych ludzi choroba się nie ima. Nic bardziej mylnego. 1 grudnia obchodzi się Światowy Dzień AIDS.

Lublin: Zbadaj się za darmo

W sobotę, 29 listopada każdy kto chce ominąć kolejki do lekarzy może bezpłatnie przebadać się w Galerii Gala w Lublinie przy ul. Fabrycznej 2.

Depresyjna pogoda atakuje. Nie daj się jej!

Przed nami szare, pochmurne dni. W taką pogodę nawet ci, którzy nie lubią jesieni czy zimy marzą choćby o śniegu iskrzącym się w promieniach słońca. Tymczasem mamy dżdżystą jesień. Wiele osób wychodzi z domu, gdy jest jeszcze ciemno i wraca, gdy już jest ciemno. Nic dziwnego, że jesteśmy zmęczeni, ospali, melancholijni. Łatwo wówczas może dopaść nas depresja. Jak jej zaradzić?

Dwa wymazy i do bazy. Akcja rejestracji dawców szpiku w Lublinie

26 – 27 listopada w 58 miastach Polski, studenci połączą siły, by jako ambasadorzy Fundacji DKMS Polska, po raz czwarty rejestrować nowych, potencjalnych dawców szpiku. W Lublinie do akcji włączyło się siedem uczelni.

Układ ruchu w opałach

Ortopedzi nie mają wątpliwości, że lekceważenie bólu mięśni, kości lub stawów, a także nieleczenie urazów kostnych i mięśniowych może prowadzić do poważnych chorób. Tymczasem jak wynika z badań Polacy nie dbają o układ ruchu. Tylko co dziesiąty z nas umawia się na wizytę do lekarza, gdy ból nie ustępuje przez kilka dni.

Palaczki bardziej zagrożone! Mentolowe papierosy gorsze od zwykłych

Palą zwykle mniej niż mężczyźni, ale z powodu papierosów mają większe kłopoty ze zdrowiem. Badania wykazały, że u kobiet – palaczek ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca jest o 25 procent wyższe niż u mężczyzn. Panie są też bardziej narażone na raka płuc. Z okazji listopadowego Dnia Rzucania Palenia, poznaj czym grozi ten nałóg.