Pierwszy Lubelski Portal Medyczny

Szusuj bezpiecznie! Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem na narty

W województwie lubelskim niebawem rozpoczynają się ferie. To najlepszy czas, by oddać się zimowym sportom, choć w tym roku aura jest wyjątkowo niesprzyjająca. Zanim jednak ruszymy w poszukiwaniu ośnieżonych stoków pomyślmy o swojej formie. Wyjazd na narty wymaga dobrego przygotowania.

Lublin: „PoZdro” – rusza program walki z cukrzycą wśród gimnazjalistów

Lubelscy gimnazjaliści przejdą badania przesiewowe w kierunku cukrzycy. Lublin jako trzecie miasto w Polsce przystapił do Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!”, realizowanego przez Fundację Medicover.

Pakiet onkologiczny. Sprawdź, gdzie cię wyleczą

Chorzy, u których lekarze rodzinni podejrzewają chorobę nowotworową mają być szybciej diagnozowani i leczeni. Sprawdź, które szpitale i przychodnie na Lubelszczyźnie zapewniają chorym szybką terapię onkologiczną.

Domowe sposoby leczenia zatok. Sprawdź, czy ci pomogą

Zapalenie zatok zwykle jest konsekwencją niedoleczonego przeziębienia z katarem. Przeziębienie powoduje zablokowanie ujść zatok lub obrzęk błony śluzowej, które sprawiają, że w zatokach zalega śluz i zaczynają mnożyć się bakterie. Powoduje to szereg uciążliwych objawów, które we wczesnym stadium można leczyć domowymi sposobami.

Hospicja klepią biedę. Możemy im pomóc

Nasze darowizny utrzymują lubelskie hospicja przy życiu. Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa jedynie 40 proc. kosztów funkcjonowania tych placówek. Resztę organizacje sprawujące opiekę nad ludźmi w terminalnej, ostatniej fazie choroby muszą zdobyć same. Sprawdź, jak możesz im pomóc.

Chełm: Szpital kupuje rezonans i tomograf

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie kupi tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. To dobra wiadomość dla mieszkańców całego regionu. Dzięki niej nowoczesne metody diagnozowania staną się bardziej dostępne dla chełmskich pacjentów.

Lublin: nie ma już szpitala kolejowego

Od nowego roku w Lublinie nie ma już Okręgowego Szpitala Kolejowego. Oddziały przy ul. Kruczkowskiego oficjalnie zostały połączone ze Szpitalem Wojewódzkim im Jana Bożego. I pod tą nazwą od 1 stycznia 2015 roku funkcjonować ma ta placówka. Co się zmieni dla chorych?

Lekarze rodzinni zamykają gabinety. Sprawdź gdzie szukać pomocy

Z powodu fiaska rozmów lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego z ministrem zdrowia w sprawie kontraktów na 2015 rok wiele gabinetów POZ w nowym roku będzie zamkniętych. W województwie lubelskim pacjentów nie będzie przyjmować prawie 230 przychodni, w których jest zarejestrowanych ponad milion osób, prawie połowa mieszkańców Lubelszczyzny. NFZ uruchomił infolinię i publikuje listę przychodni, w których po Nowym Roku można szukać pomocy.

Szampańska zabawa bez kaca. Jak to zrobić?

Alkoholowe napoje, zwłaszcza te musujące są nieodłącznym elementem zabawy sylwestrowej. Wykwitnie podane kuszą. Wielu tej pokusie ulega i na drugi dzień płaci za szampańską zabawę potwornym bólem i zawrotami głowy, złym samopoczuciem, rozbiciem. Czy można tego uniknąć?

Co jeść, by być pięknym? Najlepsza dieta dla ładnej cery, włosów i paznokci

Stosujesz odżywki, maseczki, wyszukane kosmetyki, a stan cery, włosów i paznokci wciąż daleki jest od tego, o jakim marzysz. Spróbuj zmienić dietę. Spożywanie niektórych produktów może zdziałać cuda i stać się wielkim sprzymierzeńcem w korygowaniu defektów urody.