Pękające opuszki palców rąk

Nie jest to może poważna dolegliwość, ale utrudniająca codzienne czynności. Zwykłe zapięcie guzika, pisanie na maszynie, obieranie owoców cytrusowych czy mycie naczyń wywołuje nieprzyjemny ból. Do końca nie wiadomo dlaczego koniuszki palców pękają.

Najprawdopodobniej jest to efekt przesuszenia skóry, bo u wielu osób problem pojawia się głównie zimą. Dolegliwość nasila się także przy używaniu środków czystości czy niektórych kosmetyków, które niszczą tłuszczową warstwę ochronną, skóra przesusza się i łatwo pęka. Przyczyną problemu może być również konkretny detergent, kosmetyk, metal, na który nasza skóra ma alergię.

Pękające opuszki mogą też świadczyć o braku witamin w organizmie (A, E), a także o chorobie. Ta dolegliwość może uprzykrzać życie cukrzykom lub osobom z niedoczynnością tarczycy. 
Problemu nie można bagatelizować, nie tylko z powodu bólu. Przez uszkodzoną skórę do organizmu łatwiej się mogą dostać bakterie i grzyby powodując infekcje, ale też infekcje grzybicze mogą sprzyjać pękaniu skóry na palcach.

Osoby z tą dolegliwością powinny chronić dłonie przed działaniem detergentów i stosować gumowe rękawice do prac domowych czy w ogrodzie. Trzeba także intensywnie nawilżać i natłuszczać skórę kremami, zawierającymi parafinę, lanolinę, wazelinę czy maściami witaminowymi. Na pęknięcia można stosować maść nagietkową. Nagietek ma działanie przeciwzapalne i sprawia, że ranki szybciej się goją. Pomóc może również olejek z drzewa herbacianego, który ma działanie antygrzybiczne i antybakteryjne, ale należy uważać przy jego stosowaniu, ponieważ niektóre osoby może on uczulać.

Jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy czas najlepiej zgłosić się po poradę do lekarza, najlepiej dermatologa (niepotrzebne skierowanie), który, jeśli będzie to konieczne, zleci odpowiednie badania i przepisze właściwe leki.