• Zapalenie zatok

Zapalenie zatok to częsta choroba, cierpi na nią wiele osób. Jest to najczęstsze powikłanie przeziębienia lub innej infekcji.

Zatoki to puste (wypełnione powietrzem) przestrzenie w strukturze kostnej czaszki rozmieszczone symetrycznie wokół nosa i oczu. Wyróżniamy zatoki: czołowe, szczękowe, sitowe i klinowe.

Kiedy powietrze nie może swobodnie przepływać między zatokami a nosem, ujście zatok jest zatkane, wówczas dochodzi do zapalenia zatok. Pozostająca w nich wydzielina powoduje ucisk, co z kolei wywołuje intensywny ból.

Ze względu na czas trwania choroby, zapalenie zatok możemy podzielić na 3 grupy:

  • ostre zapalenie zatok – występuje przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej, trwa do 3 tygodni i zwykle ustępuje po skutecznym leczeniu

  • ostre zapalenie nawracające – występuje co najmniej 4 razy w roku i trwa od 3 tygodni do 6 tygodni

  • przewlekłe zapalenie zatok – kiedy objawy utrzymują się powyżej 6 tygodni i występują częściej niż 4 razy w roku

Objawy

O zapaleniu zatok świadczy śluzowy lub ropny wyciek z nosa, ściekanie wydzieliny po tylnej stronie gardła, a przede wszystkim uciążliwy ból głowy, występujący w miejscu, w którym znajduje się zatkana zatoka. Zapalenie zatok czołowych powoduje ból w obrębie czoła. Ból górnych zębów i policzków może świadczyć o infekcji zatok szczękowych, a ból u nasady nosa, pomiędzy oczami i obrzęk powiek mogą być oznaką zapalenia zatok sitowych. O zapaleniu zatok klinowych (występuje najrzadziej) może świadczyć ból szczytu głowy, szyi lub ucha. Ból nasila się przy pochylaniu i uciskaniu chorej zatoki. Chorobie mogą też towarzyszyć: gorączka i ogólne osłabienie organizmu.

Przyczyny

 

Częściej zapalenie zatok wywołują wirusy. Wtedy choroba przebiega dość łagodnie i ustępuje zwykle po kilku dniach. U chorego może utrzymywać się stan podgorączkowy, a wydzielina ma charakter śluzowy. Kiedy przyczyną zapalenia zatok są bakterie objawy są bardziej nasilone. Występują wówczas: gorączka, ropna wydzielina z nosa, zaburzenia węchu i ostry ból głowy.

Na zapalenie zatok mogą również mieć wpływ inne czynniki. m.in.:

- alergiczny nieżyt nosa lub astma oskrzelowa


- zanieczyszczenie środowiska (np. palenie papierosów)


- brudne filtry w klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza


- próchnica zębów lub stan po leczeniu stomatologicznym


- skrzywienie przegrody nosowej


- pływanie a zwłaszcza nurkowanie

Diagnostyka

Leczenie

Wirusowe zapalenia zatok leczy się zwykle objawowo. Podaje się wówczas leki obkurczające błonę śluzową (krople lub aerozol do nosa) oraz leki przeciwzapalne, które działają również przeciwgorączkowo. Można także stosować inhalacje ziołowe i ciepłe kompresy. Najczęściej objawy zapalenia zatok ustępują wraz z objawami przeziębienia czy innej infekcji wirusowej. Mówimy wówczas o samowyleczeniu choroby.

Jednak u niektórych osób może dojść do bakteryjnego powikłania i ostrego zapalenia zatok, które ma cięższy przebieg. Zazwyczaj w takich przypadkach lekarz zaleca terapię antybiotykową, która może trwać do dwóch tygodni.

W ciężkim przebiegu choroby, gdy, mimo intensywnego leczenia, objawy nie ustąpią w ciągu 2 – 3 dni wskazana może być punkcja zatoki, czyli pobranie materiału do badania.

Zapalenia zatok nie można bagatelizować, bo powikłania mogą być bardzo niebezpieczne.
Nieleczona lub źle leczona choroba może prowadzić m.in. do zapalenia powiek, nerwu wzrokowego czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Zobacz także:

Medycyna naturalna-  Ssanie oleju leczy zatoki

Profilaktyka