• Tomografia komputerowa

    Tomografia komputerowa jest nowoczesnym badaniem obrazującym wnętrze człowieka za pomocą promieni rentgenowskich. Dzięki zastosowanym technologiom pozwala zbadać tkanki i narządy warstwa po warstwie, ocenić ich strukturę anatomiczną i ewentualne nieprawidłowości. Techniczne rozwiązania umożliwiają również rekonstrukcję uzyskanych zdjęcia w obrazy trójwymiarowe (spiralna tomografia wielorzędowa). W celu uzyskania bardziej precyzyjnych danych w tomografii można zastosować też środki kontrastowe.

     

    Wskazaniem do wykonania tomografii komputerowej są najczęściej choroby  układu nerwowego. Metoda pozwala dokładnie zbadać zmiany w mózgu, urazy głowy, tętniaki, guzy. Pomaga w diagnozowaniu chorób płuc, serca, oskrzeli, wątroby, trzustki, pęcherza, narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego u mężczyzny.

    Najczęściej wykonanie tomografii komputerowej zleca się, gdy zmiany chorobowe trudne są do oceny innymi metodami.

     

    Tomografia może być wykonywana u osób w każdym wieku, jednak z uwagi na wykorzystywanie w niej promieni rentgenowskich powinna być zlecana tylko w uzasadnionych przypadkach. Nie jest to metoda badania wskazana dla kobiet w ciąży. Badania nie można też często powtarzać. 

     

    Badanie wymaga przygotowania. Pacjent powinien być na czczo, nie może jeść ani pić co najmniej 4 godziny przed badaniem. Wyjątkiem jest tomografia komputerowa kości i stawów po urazie.  Gdy badanie ma być wykonane z użyciem kontrastu dzień wcześniej należy przyjmować duże ilości płynów, by nawodnić organizm. Również po badaniu z zastosowaniem kontrastu trzeba obficie pić. W przypadku wykonywania tomografii miednicy mniejszej konieczne jest użycie dzień wcześniej środka przeczyszczającego. Badanie nie wymaga rozbierania się. Jednak przed jego wykonaniem należy pozbyć się wszelkich metalowych elemenetów: spinek, pasków z metalowymi klamerkami.

     

    Podczas badania pacjent umieszczany jest na specjalnym stole i wsuwany do wnętrza aparatu. Należy leżeć nieruchomo. Badanie trwa zwykle od 20 do 30 minut.

     

    Zobacz także:

     

    Tomografia i rezonans. Gdzie w Lublinie wykonamy je najszybciej?