• Rezonans magnetyczny

    Badanie rezonansu magnetycznego (MR) jest jedną z najnowocześniejszych metod obrazowania tkanek i narządów. Umożliwia uzyskanie obrazów warstw poszczególnych części ciała w dowolnie wybranej płaszczyźnie. Dzięki temu dostarcza szczegółowych informacji o budowie, funkcjonowaniu i najmniejszych zmianach chorobowych w zachodzących w badanych tkankach i narządach.

    Badanie rezonansu magnetycznego wykorzystuje do obrazowania zjawisko zróżnicowanego zachowania cząsteczek chemicznych (obecnych w tkankach ludzkiego organizmu) pod wpływem silnego pola magnetycznego. Siła pola magentycznego nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie pacjenta.

    Badanie rezonansu magnetycznego jest głównym narzędziem wykorzystywanym do diagnostyki:

    - chorób mózgu (guzów mózgu, zmian demielizacyjnych, zapalnych, naczyniowych)

    - kręgosłupa( uszkodzenia rdzenia kręgowego, ucisk nerwów rdzeniowych)

    - mięśni, ścięgien, wiązadeł

    Badanie wykorzystuje się również do obrazowania stanu naczyń, jakości przepływu krwi przez żyły i tętnice, a także obrazowania takanek miękkich, narządów jamy brzusznej, miednicy mniejszej. W celu lepszego uwidocznienia zmian niektóre badania wykonuje się z podaniem środka kontrastującego.

    Badanie rezonansem magnetycznym jest szeroko stosowane w diagnostyce onkologicznej. Umożliwia wczesne rozpoznanie zmian, określenie ich rozmiaru i dokładne zaplanowanie leczenia. Wykonanie badania rezonansu magnetycznego często zlecane jest przed wieloma planowanymi operacjami. Metoda służy również do oceny skuteczności zastosowanego leczenia.

    Badanie nie wymaga od pacjenta przygotowania. Jednak z uwagi na ewentualną konieczność podania środka kontrastującego poleca się przybycie na badanie na czczo (5-6 godzin bez jedzenia, 3 godziny bez picia i powstrzymanie się od palenia papierosów) .

    Przed badaniem należy zdjąć metalową biżuterię, ruchome mosty zębowe. Sprwadzić, czy nie ma się przy sobie kluczy, kart magnetycznych i telefonów komórkowych. Osoby, które cierpią na klaustrofobię (boią się przebywać w zamkniętych małych pomieszczeniach) powinny przed badaniem przyjąć łagodne środki uspokajające.  

    Badania rezonansu magnetycznego nie mogą wykonać osoby, które mają wszczepione elektroniczne urządzenia medycznde (rozrusznik serca, implanty uszne-ślimakowe, stymulatory pnia mózgu, pompy insulinowe), i u których stwierdzono elementy metalu w ciele np. opiłki żelaza w gałce ocznej.

    W badaniu rezonansem magnetycznym bezpiecznymi implantami są:

    stałe mosty i implanty stomatologiczne, stałe aparaty ortodontyczne, ortopedyczne stabilizatory (płytki i druty zespalające, śruby), sztuczne stawy, wkładki wewnątrzmaciczne

    Badanie rezonansem magnetycznym nie jest bolesne, ale wiąże się z pewnym dyskomfortem. Pacjent w pozycji leżącej wprowadzany jest do specjalnego tunelu. Powinien przez cały czas badania leżeć nieruchomo. Badanie trwa zwykle od 20 do nawet 60 minut. Podczas badania pacjent słyszy głośne dudnienie. Może mu doskwierać wysoka temperatura (24-25 stop. C), wskazane jest lekkie ubranie się.

    Zobacz także:

    Tomografia i rezonans. Gdzie w Lublinie wykonamy je najszybciej?