• Kolonoskopia

    Kolonoskopia jest endoskopowym badaniem jelita grubego. Przy pomocy aparatu – kolonoskopu posiadającego długi, giętki wziernik zakończony kamerą specjalista może ocenić całe jelito, pobrać wycinki do badania histopatologicznego lub przeprowadzić zabieg np. usunięcia polipa.

    Wskazaniem do wykonania badania są przewlekłe biegunki, zaparcia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, podejrzenie zaburzeń wchłaniania, raka jelita grubego. Badania kolonoskopowe osób zdrowych wykorzystywane są do profilaktyki raka jelita grubego.

    Badanie wymaga od pacjenta przygotowania, które rozpoczyna jest już tydzień przed terminem jego wykonania. Osoby przyjmujace preparaty żelaza, leki antyagregacyjne (Aspiryna, Acard) czy przeciwkrzepliwe (Sintrom, Syncumar, Acenocumarol) powinny przerwać ich stosowanie, ale po konsultacji ze specjalistą, który je zapisał.

    Klika dni przed badaniem powinno się zaprzestać spożywania surowych owoców i warzyw, zwłaszcza zawierających drobne pestki (winogrona, maliny, porzeczki, truskawki, kiwi, pomidory, ogórki), a także pieczywa z ziarnem.

    Dzień przed badaniem powinno się do minimum ograniczyć posiłki. Nie należy pić napojów gazowanych.  Wymagane jest przyjęcie leku przeczyszczającego. W dniu badania należy co najmniej 6 godzin przed kolonoskopią pozostać bez jedzenia i picia.

    Szczegółowych informacji na temat przyjmowania odpowiednich pokarmów i napojów, a także stosowania środków przeczyszczających, udziela lekarz kierujący na badanie.

    Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej. Jelito grube bada się kolonoskopem wprowadzanym przez odbyt. Kolonoskopia choć uchodzi za badanie nieprzyjemne z reguły jest bezpieczna i dobrze tolerowana przez pacjentów. Na badanie najlepiej zgłosić się z osobą towarzyszącą. Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym nie wolno prowadzić samochodu co najmniej przez 12 godzin.