Poniedzialek, 07:12 11-06-2012

Przełom w leczeniu? Jest lek na mięśniaki macicy

Zamiast chirurgicznego wycinania mięśniaków lub nawet całej macicy - tabletki? To możliwe. W Polsce jest dostępny już lek na mięśniaki macicy, dzięki któremu wiele kobiet może uniknąć operacji. Ginekolodzy mówią, że nowy preparat może zrewolucjonizować leczenie tej jednej z najczęstszych kobiecych chorób.

Mięśniaki macicy mogą być przyczyną
poważnych dolegliwości.
Selektywny modulator receptora progesteronowego jest lekiem, który stwarza nowe możliwości oddziaływania hormonalnego na mięśniaki, ale bez niepożądanych skutków ubocznych dla całego organizmu. Działa selektywnie przyczyniając się do zmniejszenia masy guza, zredukowania obfitych krwawień już 7 dni od rozpoczęcia leczenia. Terapia nowym preparatem trwa 3 miesiące, po tym czasie tabletki się odstawia. Podczas leczenia, przez  3 miesiące pacjentka nie ma menstruacji, ale wraca ona po 4 tygodniach.
Miesięczny koszt terapii to ok. 800 zł i na razie pacjentki muszą pokrywać go same. Preparat nie jest refundowany przez NFZ, ale wkrótce ma się to zmienić. Zdaniem ginekologów stosowanie leku powinno znacząco ograniczyć liczbę zabiegów chirurgicznych obecnie stosowanych w leczeniu mięśniaków macicy.

Co czwarta 40-latka ma mięśniaki

Mięśniaki to najczęściej łagodne (niezłośliwe) guzy. Rozwijają się z włókien mięśni gładkich (tych, z których zbudowana jest macica), niektóre  zawierają także tkankę łączną lub elementy błony śluzowej macicy. Rosną wolno, ale mogą osiągać dość duże rozmiary (niektóre mają wielkość melona lub piłki futbolowej). Występują pojedynczo lub w  grupach. Szacuje się, że co czwarta Polka w wieku od 30 do 40 lat  ma mięśniaki macicy.  
Przyczyny powstawania mięśniaków nie są do końca poznane. Wiadomo, że do ich rozwoju przyczyniają się skłonności genetyczne i zaburzenia hormonalne (nieprawidłowy poziom estrogenów i progesteronu). Mięśniaki częściej występują  też u kobiet, które są otyłe i nie rodziły dzieci.

Nie zawsze dają o sobie znać

U 70 proc. kobiet mięśniaki nie powodują żadnych dolegliwości. Często wykrywane są podczas kontrolnych badań USG narządu rodnego. Jeżeli są niewielkie przeważnie nie zakłócają funkcjonowania organizmu kobiety.  Jednak gdy urosną, mogą być przyczyną różnych dolegliwości. Ich rodzaj i nasilenie zależą od wielkości guza i miejsca, w którym on się rozwija.

Mięśniaki mogą powodować, że kobieta odczuwa ból podczas stosunku, ma wyraźnie powiększony brzuch mimo, że nie utyła, pojawiają się u niej krwawienia między menstruacjami, miesiączki stają się dłuższe i obfitsze – prowadzić mogą do anemii. Kobiety z mięśniakami macicy zmagają się też z uczuciem pełności w dole brzucha, ciągłym parciem na pęcherz, bólami krzyża, zaparciami. Mięśniaki mogą prowadzić do poronień i niepłodności.
Jak  leczy się mięśniaki macicy?