Czwartek, 06:12 30-10-2014

Za niskie ciśnienie? Sprawdź, jakie masz przez nie kłopoty

Wysokie ciśnienie krwi uważane jest za chorobę, którą należy leczyć. Natomiast zbyt niskie ciśnienie krwi za przypadłość ludzi zdrowych, z którą trzeba sobie jakoś radzić bez łykania tabletek. Czy słusznie?

Na zbyt niskie ciśnienie krwi też trzeba uważać.Hipotonia kobiet

Rano nie mają siły wstać z łóżka, często boli ich głowa, trudno jest im się skoncentrować. Mają zimne ręce, stopy. Dla ludzi dotkniętych hipotonią, czyli zbyt niskim ciśnieniem krwi to codzienność. Dotyczy ona częściej kobiet niż mężczyzn. Panie swoich dolegliwości nie uważają jednak za przejaw choroby, nie szukają więc pomocy u lekarzy.
- To błąd - podkreślają kardiolodzy. Utrzymujące się latami niskie ciśnienie krwi może prowadzić do niedotlenienia mózgu. Nieleczone grozi zaś uszkodzeniem nerwów wzrokowych, a nawet śmiertelną w skutkach zapaścią. Nie powinno się go zupełnie bagatelizować, zwłaszcza, że po latach niskie ciśnienie może się zmienić w zbyt wysokie.
Na pewno zaś z wizytą u kardiologa nie należy zwlekać, gdy osobie z niskim ciśnieniem przed oczami „latają” ciemne plamki lub miewa ona silne zawroty głowy. Te objawy mogą świadczyć o tzw. niedociśnieniu wtórnym, które często towarzyszy poważnym dolegliwościom, takim jak niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca lub zaburzenia hormonalne.

Nie tylko kawa 

Osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny je sobie podnosić. Dzięki temu nie tylko poczują się lepiej, ale będą też zdrowsze. Jak to robić? Podnieść ciśnienie krwi można nie tylko filiżanką kawy, która zawiera kofeinę – naturalny związek, który przyspiesza rytm serca i pobudza pracę kory mózgowej. Podobnie działa teina w herbacie. Oprócz kawy i herbaty istnieje wiele innych, równie przyjemnych metod.
Niskociśnieniowiec powinien rano nie zrywać się z łóżka, gdy usłyszy budzik, lecz zanim wstanie pobudzić układ krążenia: poruszaniem w łóżku rękami i nogami.
Gdy wstanie może otworzyć okno. Powiew chłodnego świeżego powietrza pobudzi do działania. Niskociśnieniowcom dobrze robi też chłodny prysznic, bo jest skutecznym sposobem na pobudzenie obiegu krwi.
Jeśli gimnastyka, chłodny prysznic i filiżanka kawy nie pomagają, można sięgnąć po preparat z kofeiną, który zadziała pobudzająco, lub z glukozą, który pobudzi niedotleniony mózg.

Powietrze lepsze od kawy Kawa - popularny sposób
na podniesienie ciśnienia.

Ludzie z niskim ciśnieniem krwi powinni w ciągu dnia jak najwięcej czasu spędzać w ruchu i na świeżym powietrzu. Jeśli pracują w biurze i nagle ogarnie ich senność, powinni – w miarę możliwości - wyjść na krótki spacer lub stanąć przy otwartym oknie. To ich dotleni i pobudzi.

W ciągu dnia mogą raczyć się małą czarną, ale nie więcej niż 3 filiżankami. Warto też, by pamiętali o naturalnym rytmie dnia i na siłę nie próbowali się pobudzać. Każdy człowiek – niezależnie od tego czy jest nisko – czy wysokociśnieniowcem -  przechodzi fazy większej i mniejszej aktywności. Ok. godz. 16 np. organizm doświadcza spadku aktywności, ok. godz. 19 zwalnia serce i krew krąży wolniej, ok. godz. 23 spada zaś produkcja hormonów oraz wydajność mózgu. Naturalny rytm można zaburzać „sztucznym” pobudzaniem aktywności. Czy jednak warto?

Ciśnienie tętnicze krwi to nacisk wywierany przez krew na ściany tętnic. Ciśnienie skurczowe ma wyższą wartość, a ciśnienie rozkurczowe niższą. Prawidłowe ciśnienie krwi ma wartość: 120/80 mmHg. Za prawidłowe przyjmuje się też ciśnienie, gdy nie przekracza ono 129/84 mmHg. Wysokie normalne ciśnienie nie przekracza wartości 139/85-89 mmHg.
Osoby z ciśnieniem o wartości zdecydowanie poniżej 120/80 mmHg np. 100/75 mmHg lub nawet 95/70 mmHg zaliczane są do osób o niskim ciśnieniu krwi.

AB