Piątek, 08:10 02-03-2012

Trycholog – na ratunek włosom

Wypadanie, łupież, suchość oraz przetłuszczanie się włosów to problemy wielu Polaków. Widok pasemek włosów na grzebieniu czy białych płatków na czarnej bluzce martwi nie tylko panie. Zadbane włosy są symbolem piękna i zdrowia także dla mężczyzn. Jeśli nie pomagają im rady dobrego fryzjera, warto zgłosić się do trychologa.

Łysienia nie da się wyleczyć, ale można
zmniejszyć jego objawy.
Trychologia to nowa nauka, która zajmuje się badaniem włosów, stanem owłosionej skóry głowy, jej chorobami i ich leczeniem. Do tej pory była to domena dermatologii i dermatologów. Od kilku lat możemy korzystać z usług trychologów, którzy pomagają diagnozować i rozwiązywać problem wypadania włosów, łysienia, oraz takich dolegliwości jak łojotok, łupież, itp. Trycholog pomoże nam zatrzymać oznaki choroby (szybko zapobiec problemowi) i jednocześnie będzie szukał jej przyczyn. Tylko wtedy będzie mógł ją wyleczyć i zastosować odpowiednią terapię. Niestety specjalistę trychologa nie łatwo znaleźć w przychodniach, które oferują jedynie porady dermatologiczne. Specjalistyczne gabinety trychologiczne są zwykle gabinetami prywatnymi i funkcjonują jedynie w dużych miastach.

W jaki sposób bada trycholog? 

Trycholog bada nie tylko wygląd zewnętrzny włosów i skórę głowy, ale też może zajrzeć w głąb mieszka włosowego. Robi to nieinwazyjnie i bezboleśnie, za pomocą specjalnej mikro-kamery i elektronicznego mikroskopu, który powiększa obraz 200 razy. Jest on widoczny na komputerze zintegrowanym z kamerą. Na podstawie wyników badania i wywiadu przeprowadzonego z pacjentem zaleca odpowiednią kurację, lub dalsze badania i konsultacje jeśli takie są konieczne.

Przed wizytą u trychologa włosy trzeba przygotować. Powinny być one czyste i pozbawione wszelkich kosmetyków do stylizacji czy odżywek.