Środa, 07:20 23-05-2012

Lublin: szybsza pomoc dla chorych na SM. Bezpłatne konsultacje

Pojawia się nagle. Powoduje zaburzenia widzenia i czucia. Dotyka osoby młode. Na stwardnienie rozsiane choruje w województwie lubelskim ponad 2 tysiące osób. Wiele z nich na rozpoczęcie leczenia musi czekać w długich kolejkach. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego chce ułatwić chorym z Lubelszczyzny dostęp do terapii i organizuje 25 maja bezpłatne konsultacje neurologiczne. Będzie to kwalifikacja do Programu Terapeutycznego.

Rezonans magnetyczny jest zasadniczym pomiarem
aktywności SM.
Konsultacje odbędą się w Poliklinice szpitala klinicznego nr 4 przy ul. Jaczewskiego 8 w Lublinie, ale trzeba się na nie wcześniej zarejestrować telefonicznie. Zgłoszenia są przyjmowane do piątku od godziny 10 do 14 pod numerem telefonu 724 691 786.

Na wizytę trzeba zabrać aktualne wyniki badań i historię choroby, w tym dokumenty potwierdzające rozpoznanie SM i wyniki rezonansu magnetycznego.

Zastępca Sekretarza Generalnego PTSR Luiza Wieczyńska podkreśla, że szybkie rozpoczęcie terapii ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania rozwoju choroby. Tymczasem zdarza się, że chorzy na SM czekają na leczenie całymi miesiącami. Długi czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii to jeden z ich najpoważniejszych problemów. A liczba chorych stale rośne, dlatego, zdaniem prof Haliny Bartosik-Psujek z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, potrzebne są nowe możliwości stosowania programów terapeutycznych.

SM – sclerosis multiplex

Stwardnienie rozsiane to przewlekła, neurologiczna choroba. Najczęściej dotyka ludzi młodych – między 20. a 40. rokiem życia. Częściej kobiety niż mężczyzn. Po 50. roku życia SM zdarza się bardzo rzadko.

Stwardnienie rozsiane bardzo trudno „od pierwszego razu” właściwie zdiagnozować. Schorzenie powoduje osłabienie i porażenie mięśni, mogą wystąpić zaburzenia równowagi, mowy i wzroku, czucia, a także trudności z utrzymywaniem i oddawaniem moczu. W późniejszym okresie choroby może pojawić się obniżenie sprawności intelektualnej. Często człowiek uważający się ogólnie za zdrowego pierwsze objawy choroby tłumaczy przemęczeniem i nie podejrzewa, że „psuje” się jego układ nerwowy.

SM nie można wyleczyć, jednak istnieją preparaty hamujące rozwój choroby i zmniejszające częstość rzutów pojawiających się w trakcie jej trwania. O tym, czy u danego pacjenta należy zastosować ten rodzaj leczenia, musi zadecydować lekarz. Skuteczność terapii zależy m.in. od fazy przebiegu choroby i stanu chorego. Nieodłącznym elementem leczenia stwardnienia rozsianego jest kompleksowa rehabilitacja, którą pacjenci powinni być objęci na wszystkich etapach choroby.

Osoby ze stwardnieniem rozsianym korzystające z odpowiedniej terapii i rehabilitacji mogą prowadzić normalne, aktywne życie.

Jak żyć z SM

Trzeba dbać o odporność organizmu, przeciwdziałać infekcjom organizmu, unikać upałów i przegrzewania ciała, gorących kąpieli i oziębienia. Trzeba także unikać nadmiernego zmęczenia fizycznego, ale jednocześnie jak najdłużej starać się być aktywnym.

MW

Zobacz także:

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział w Lublinie

Leczenie z NFZ - Poradnie neurologiczne

Polecani lekarze w Lublinie - neurolog