Piątek, 06:10 24-10-2014

Światowy Dzień Walki z Otyłością

Przez siedzący styl życia, nadmierny stres i dietę obfitującą w posiłki instant, co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty stara się uporać z otyłością. Ten problem dotyczy nie tylko naszego kraju, ale całej Europy. Aby zwrócić na niego uwagę, 24 października obchodzimy jako Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Talerz zdrowia pokazuje co jeść i w jakich ilościach.Jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w Europie otyłość osiągnęła rozmiary epidemii. Według raportu WHO w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci liczba osób otyłych potroiła się. Obecnie w większości krajów 30% – 80% dorosłych ma nadwagę. W Europejskim Regionie WHO nadmierna masa ciała jest przyczyną miliona zgonów rocznie. Takie dane dają do myślenia, prawda?

A jak sytuacja wygląda w Polsce? W badaniach przeprowadzonych przez WOBASZ (Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności) wykazano, że w naszym kraju nadwaga częściej występuje u mężczyzn (40.4%) niż kobiet (27.9%).

Na zwiększenie masy ciała największy wpływ wywiera przyjmowanie w pokarmach zbyt dużej ilości kalorii, której organizm nie potrafi zużytkować. Nie bez znaczenia jest brak aktywności fizycznej i łączenie relaksu jedynie ze statyczną rozrywką. Niekiedy przez brak czasu lub lenistwo wybieramy gotowe dania, które wymagają jedynie obróbki termicznej. Ale czy zdajemy sobie sprawę, jakie to ma działanie na nasz organizm?

Osoby, które borykają się z nadwagą i otyłością są bardziej narażone na pojawienie się wielu poważnych chorób niż osoby o smukłej sylwetce. Wśród najczęstszych schorzeń występują: cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze czy rak trzustki, prostaty, jajników, piersi. Zwiększona masa ciała wpływa niekorzystnie na własną samoocenę. Dlatego osoby otyłe często stronią od towarzystwa, a niekiedy wycofują się z życia społecznego.

Obliczając BMI (Body Mass Index) czyli Wskaźnik Masy Ciała możemy określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie.
Wskaźnik Masy Ciała obliczamy wg poniższego wzoru:

Niedowaga < 18,5
Waga w normie 18,5 – 24,9
Nadwaga 25 – 29,9
Otyłość stopnia I 30 – 34,9
Otyłość stopnia II 35,00 – 39,99
Otyłość stopnia III > 40

Według wielu danych otyłość w dzieciństwie predysponuje do występowania chorób serca w późniejszym życiu, dlatego tak ważne jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży. W tym celu Państwowa Inspekcja Sanitarna wspólnie z Polską Federacją Producentów Żywności od kilku lat realizuje program edukacyjny „Trzymaj formę!” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ich rodziców, propagujący zdrowy styl życia i racjonalne odżywianie.

Ważne

W szkołach nie będzie można sprzedawać ani podawać „śmieciowego jedzenia”. Zabronił tego Sejm uchwalając nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Przepisy te będą obowiązywać także w przedszkolach. Chodzi o to, by ograniczyć dostęp dzieci do produktów żywnościowych zawierających znaczną ilość składników szkodliwych dla ich rozwoju, czyli produkty o dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, np. o chipsy, niektóre ciastka i napoje, jedzenie typu fast food i instant.

Warto przy problemach z wagą skorzystać ze specjalistycznej pomocy lekarza pierwszego kontaktu, który zleci potrzebne badania. Otyłość może być efektem chorób, o których możemy nawet nie wiedzieć. W każdym mieście można skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych, które odbywają się często właśnie w dniu 24 października. Pamiętaj, Twoje samopoczucie i zdrowie zależy tylko od Ciebie! Już dziś zacznijmy walkę ze zbędnymi kilogramami. Do dzieła!

MW (źródło: gardenpharm.pl)

Zobacz także:

Dieta geniusza. Zobacz co odżywia mózg

Zdrowe śniadanie to lepsze oceny