Wtorek, 06:10 03-06-2014

Solarium. Sprawdź jak bezpiecznie z niego korzystać

Pogoda nie pozwala na wygrzewanie się w słońcu? Może lato przybliży i poprawi nastrój pobyt w solarium? Zanim to zrobisz, sprawdź, jak możesz korzystać z solarium bezpiecznie. To proste. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad.

 

Nie istnieje bezpieczne opalanie, ani na słońcu, ani w solarium,
ale stosując się do pewnych zasad, można uczynić je mniej
ryzykownym.

Poradź się lekarza

Learze nie polecają korzystania z solarium. Tłumaczą, że ludzka skóra nie jest przystosowana do jednorazowego przyjmowania tak dużej ilości promieni UV, co grozi poważnymi zmianami skórnymi. Główne argumenty na „nie” to przyśpieszony proces starzenia się skóry, zachorowalność na nowotwory i stałe uszkodzenia naskórka. Z kolei zwolennicy solarium, twierdzą, że podczas naturalnego opalania nie jesteśmy w stanie, jaką dawkę promieniowania otrzymujemy. W przeciwieństwie do słońca, lampy w solarium mają określoną moc i pasmo promieniowania. Mimo wszystko warto trzymać się kilku zasad. Zanim zdecydujesz się na wizytę w solarium dowiedz się czy kosmetyki, które stosujesz na co dzień, lub tabletki, które zażywasz (np. antykoncepcyjne, antybiotyki, antydepresyjne, przeciwbólowe) nie są przeciwwskazaniem do sztucznego opalania.

Nie korzystaj z solarium jeśli:

  • masz nadciśnienie, chorujesz na serce, tarczycę, cukrzycę, nerki, wątrobę, masz grypę, gorączkę, menstruację,
  • jesteś w ciąży lub karmisz dziecko,
  • masz opryszczkę, świeże rany lub blizny na skórze, albo rozległy trądzik
  • masz skłonność do rozszerzania się naczynek krwionośnych;
  • masz uczulenie na słońce
  • poddałaś się niedawno depilacji, zamykaniu naczynek lub złuszczaniu naskórka
W niektórych krajach opalanie w solarium zostało zakazane i mogą z niego korzystać jedynie osoby pełnoletnie. W Polsce takie propozycje także się pojawiają. Lubelska posłanka PO Magdalena Gąsior-Marek z kilkoma parlamentarzystami wystosowała w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Zdrowia.

Wybierz sprawdzone solarium

Unikaj salonów samoobsługowych. Wybieraj te, w których jest personel i może służyć pomocą

Sprawdź jakość łóżka opalającego

Najlepiej korzystaj z łóżek takich firm, jak Ergoline, Philips, Golf, które są objęte gwarancją producenta. Dzięki temu masz pewność, że urządzenie ma na bieżącą wykonywane przeglądy i wymieniane lampy. Warto też wybierać takie łóżka, w których można wyłączyć lampy opalające twarz. Najlepiej w ogóle zrezygnować z opalania twarzy. Przed opalaniem personel powinien także poinformować jak dawno były wymieniane lampy, ponieważ przez pierwsze 80 godzin świetlówki działają zbyt mocno i należy skrócić opalanie. Natomiast jeśli lampy są stare, pracują dłużej niż 800 godzin, opalają niewiele, więc należy zrezygnować z łóżka w ogóle. Na łóżku turbo, trzeba opalać się 2 razy krócej niż na zwykłym. Turbo to zazwyczaj łózko którego lampy mają moc około 160 V, zwykłe łóżko to około 100 V. 

Zadbaj o higienę

Przed opalaniem dowiedz się, czy łóżko jest umyte i zdezynfekowane. Zmyj makijaż i weź prysznic, ponieważ dezodoranty lub perfumy mogą spowodować uczulenie, podrażnienia lub trwałe przebarwienia.

Czas opalania dostosujmy do fototypu skóry

Osoby o bladej cerze, podatnej na oparzenia słoneczne z bardzo jasnymi brodawkami piersiowymi nie powinny się opalać. Jeśli masz piegi, włosy blond lub rude skróć seanse do minimum (kilka minut)

Nie przesadzaj z długością opalania

Do uzyskania opalenizny wystarczy 5 – 7 wizyt w solarium, do utrzymania koloru – 1 opalanie tygodniowo. Nie opalaj się codziennie. Nie powinno się przekraczać liczby 50 wizyt w solarium w roku. Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z łóżek opalających, powtarzaj seanse co 2 – 3 dni, nie dłużej niż przez 10 dni.

Chroń oczy i brodawki piersiowe

Na czas opalania zawsze zakładaj okulary ochronne, które powinny znajdować się w każdej kabinie, ponieważ naświetlanie szkodzi oczom. Brodawki piersiowe przykryj płatkami do demakijażu lub chusteczkami higienicznymi.

Używaj profesjonalnych kosmetyków

Podczas opalania korzystaj ze specjalistycznych kosmetyków solaryjnych, które zawierają substancje przyspieszające opalanie, zapobiegają podrażnieniom, nawilżają skórę, opóźniają jej starzenie. W każdym solarium takie kosmetyki powinny byc dostępne. Po seansie posmaruj ciało nawilżającym balsamem, zawierającym np.witaminę E, C, algi. Wypij też co najmniej litr wody mineralnej, ponieważ podczas opalania ciało się poci.

Od korzystania z solarium można się uzależnić. Taki nałóg to tanoreksja. Tanorektyk ma ciemną, przesuszoną wręcz pomarszczoną skórę i cerę starszą o ok. 10 lat, niż to wynika z metryki. Nadmierne korzystanie z solarium może spowodować plamki, znamiona, przebarwienia, trądzik, uszkodzenie wzroku, nowotwory, a nawet problemy z psychiką. Nałogowe opalanie powinien leczyć dermatolog, a przede wszystkim psychoterapeuta. Podobnie jak w przypadku anoreksji, główny problem osób uzależnionych od kąpieli słonecznych bądź solarium, tkwi w problemach z samoakceptacją.

Solarium natryskowe

Opalanie natryskowe to bezpieczny i zdrowy dla skóry zabieg, którego efektem jest piękna opalenizna w 10 minut. Polecany jest przede wszystkim osobom, które nie mogą korzystać z solarium i powinny unikać słońca: kobietom w ciąży, osobom po operacjach, z bliznami czy bielactwem. Jest bezpieczne dla osób z bardzo jasną karnacją.

Zdobywanie opalenizny odbywa się podczas wykonywanego przez kosmetyczkę natrysku całego ciała preparatem samoopalającym, który dzięki zastosowaniu specjalnie skonstruowanego rozpylacza daje efekt równomiernego przyciemnienia powierzchni skóry.

MW


Zobacz także:

Polecani lekarze - dermatolog

Fitness i uroda - gabinety kosmetyczne