Czwartek, 06:17 17-04-2014

Podwyższony cholesterol to nie ich wina. Jedz na zdrowie!

Jajka przez lata uważane były za bomby cholesterolowe, których w diecie należy unikać. Eksperci od żywienia powtarzali, że spożywanie nawet 3 jaj w tygodniu może doprowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu, a w konsekwencji do chorób sercowo-naczyniowych. Jednak ostatnie badania pokazały, że oskarżenia wobec jajek nie były słusznie. Nie znaleziono bowiem istotnego związku między ich częstym spożywaniem a stężeniem cholesterolu u osób dorosłych. Jak to możliwe?

Jajko dostarcza wartościowych substancji odżywczych
i ma tylko 70 kalorii. Fot. sxc.hu

Badacze poddali analizie związek między spożyciem jaj przez osoby dorosłe i głównymi czynnikami wpływającymi na rozwinięcie chorób sercowo-naczyniowych, chodziło o profil lipidowy, nadmierną zawartość tłuszczu w organizmie, oporność na insulinę i wysokie ciśnienie tętnicze krwi.

Okazało się, że na stężenie cholesterolu w organizmie znacznie większe znaczenie mają tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, które znajdują się m.in. w mięsie i wypiekach, przetworzonej żywności, niż ilość cholesterolu zawarta w diecie.

Co więcej, ustalono, że w jajku średniej wielkości znajduje się zdecydowanie więcej tłuszczów nienasyconych niż nasyconych. Jest ono także bogatym źródłem wysokowartościowych białek, minerałów, folianów i witaminy B.

Jajka zawierają luteinę i zeaksantynę - substancje wspomagające widzenie. W postaci suplementów wykorzystuje się je w terapii chorób oczu. Są źródłem selenu, bardzo ważnego mikroelementu pomocnego w walce z rakiem. W jednym z badań na temat zależności pomiędzy dietą a zachorowalnością na raka piersi odkryto, że oprócz spożywania warzyw i owoców, mniejszą ilość zachorowań obserwuje się u kobiet, które jadają większe ilości jajek.

Jajko dostarcza zatem organizmowi bardzo wartościowych substancji odżywczych, a do tego ma tylko 70 kalorii. Jest więc doskonałym pożywieniem dla osób odchudzających się. Zalecenia sprzed lat, by nie zjadać więcej niż 3 jaja tygodniowo mogą więc wyrządzać organizmowi więcej szkód niż pożytku.

AB

Zobacz także:

Serwisy specjalne - Dieta