Środa, 06:14 03-09-2014

Nie garb się! Co zrobić by dziecko miało prosty kręgosłup?

Zbyt ciężki tornister może przyczynić się do bólów pleców, zmniejszenia pojemności płuc, nieprawidłowej postawy ciała i w konsekwencji może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa u dziecka. Z tego powodu Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenie, by ciężar szkolnego tornistra nie przekraczał 15 proc. masy ciała ucznia.

Wady postawy to prawdziwa plaga wśród dzieci i młodzieży. W Polsce problem ten dotyczy ok. 90 proc. najmłodszych. U co 10 dziecka występuje skolioza, boczne skrzywienie kręgosłupa. Główne przyczyny tego stanu to wielogodzinne siedzenie w ławce szkolnej, ciężki plecak, niewłaściwie wyprofilowane dziecięce meble oraz spędzanie wolnego czasu przed komputerem i telewizorem.

Utrwalone wady postawy mogą doprowadzić do
poważnych schorzeń kręgosłupa.
Elastyczny kręgosłup dziecka

Kręgosłup zdrowego dziecka już pod koniec pierwszego roku życia charakteryzuje się prawidłowymi krzywiznami - przybiera formę podwójnego S - ale ostateczny kształt zyskuje dopiero około 18 roku życia. Wady postawy, skrzywienia kręgosłupa zaobserwowane u dziecka we wczesnym wieku szkolnym czy nastolatka można łatwo korygować. Jednak pod warunkiem, że rodzice lub lekarze wcześnie je zauważą. Nieleczone zaś będą pogłębiać się wraz z rozwojem dziecka.

Receptą regularne kontrole

Co 2 – 3 miesiące należy samemu sprawdzać kręgosłup dziecka. Kiedy coś nas zaniepokoi powinniśmy zgłosić się do ortopedy. Na co przy takiej kontroli zwracać uwagę? Należy przyjrzeć się plecom dziecka, gdy stoi do nas tyłem. Zwrócić uwagę czy ramiona są na tej samej wysokości i czy jedna łopatka bardziej nie odstaje, czy talia i biodra są symetryczne, czy kręgosłup jest prosty. Potem przyjrzyj się dziecku z boku. W ten sposób można sprawdzić, czy jego plecy nie są zaokrąglone, klatka piersiowa zapadnięta.

Najczęściej występującą wadą kręgosłupa jest skolioza. Zwykle rozwija się Wada ta rozwija się ona dość długo, ujawnia z reguły w okresie tzw. skoków wzrostowych, czyli między pierwszym i trzecim, piątym i ósmym oraz dziesiątym i dwunastym rokiem życia. Częstą wadą jest również pogłębiona kifoza piersiowa, czyli nadmierne wygięcie w tył w odcinku piersiowym. Z kolei pogłębiona lordoza lędźwiowa - to nadmierne wygięcie do przodu w części lędźwiowej.

Sposób leczenia zależy od tego jak duża jest stwierdzona wada postawy u dziecka. Jeśli skrzywienie kręgosłupa jest niewielkie wystarczy gimnastyka korekcyjna. W bardziej zaawansowanych postaciach konieczny jest np. gorset ortopedyczny lub nawet operacja.

Jak zapobiegać wadom postawy i skrzywieniom kręgosłupa?