Poniedzialek, 06:12 05-05-2014

Łokieć tenisisty, kolano skoczka. Sportowe choroby zwykłych ludzi

Wiosna sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, pracom na działce, w ogrodzie. Jednak ten ruch na świeżym powietrzu bardzo wiele osób opłaca bolesnym nadwyrężeniem mięśni i stawów. Kto powinien szczególnie uważać na kolano skoczka, łokieć tenisisty i inne choroby znane głównie wyczynowym sportowcom?

Bóle mięśni i stawów - częsty objaw
po intensywnym wysiłku.

Bóle stawów mogą być spowodowane ich zapaleniem, zmianami zwyrodnieniowymi bądź chorobowymi ścięgien lub więzadeł. Z uwagi na różnorodne przyczyny zawsze w przypadku ich wystąpienia warto skorzystać z porady lekarza, by właściwie zdiagnozować źródło dolegliwości.
Na przeciążenia stawów – i wynikające z tego kłopoty – najbardziej narażeni są nie tylko sportowcy oraz osoby amatorsko, lecz intensywnie uprawiający sporty, lecz także zwykli ludzie godzinami pracujący przy komputerze, stale powtarzający w pracy określone czynności manualne, a także ci, którzy zdecydowali się na jednorazowy, zbyt forsowny wysiłek np. na działce lub podczas porządkowania domu i ogrodu.

Łokieć tenisisty od polerowania

Łokieć tenisisty tak określa się dolegliwości bólowe odczuwane po bocznej stronie stawu łokciowego spowodowane nadmiernym przeciążeniem. Często doświadczają ich zapaleni tenisiści (stąd nazwa), gracze badmintona lub squasha, ale nie tylko oni. Choroba występuje  u wielu ludzi w wieku 30 - 65 lat, których praca polega na wykonywaniu powtarzalnych ruchów rękami. Łokieć tenisisty dokuczać może stomatologowi, grafikowi komputerowemu, ślusarzowi czy gospodyni domowej po umyciu okien w całym domu.
Osoba zmagająca się łokciem tenisisty ma trudności z wykonywaniem najprostszych czynności, takich jak podanie ręki, podniesienie szklanki, przyciśnięcie klamki. Najskuteczniejszą terapią oprócz stosowania środków przeciwbólowych w żelu, maściach czy tabletkach jest fizykoterapia, a także krioterapia, leczenie falą uderzeniową. W najcięższych przypadkach konieczny może być zabieg operacyjny.


Kolano skoczka po porządkach

Kolano skoczka tak określa zespół dolegliwości bólowych  zlokalizowanych  w okolicy podrzepkowej. Najczęściej jest to zmiana przeciążeniowo-zwyrodnieniowa. Choroba ma kilka etapów. Początkowo kłujący ból występuje  po intensywnym wysiłku, biegu, podskokach, przysiadach. Później po każdej aktywności. Tego bólu nie powinno się lekceważyć. Z czasem może dojść do zerwania więzadła. Leczenie początkowo polega na odpoczynku, okładach i masażu lodem, stosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych, rehabilitacji. W zaawansowanej chorobie konieczne jest leczenie chirurgiczne. 
Uraz tego typu jest charakterystyczny dla osób uprawiających nawet amatorsko sporty wymagające podskoków: koszykarzy, siatkarzy, ale także robotników skaczących z rusztowań. Może przytrafić się także podczas porządków w domu, przy wielokrotnym wchodzeniu i zeskakiwaniu ze stołków, parapetów itd.

Barki działkowców

Fizykoterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod
leczenia dolegliwości narządu ruchu.
Przyczyn zespołu bolesnego barku jest wiele. Spowodować może go uraz, intensywny trening lub wysiłek na działce, podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów lub długi bezruch np. na leżaku. Dolegliwości sprzyjają: nieprawidłowa postawa ciała np. podczas snu, siedzący tryb życia powodujący osłabienie mięśni, a także przeciągi. Chory odczuwa ogromne utrudnienia w codziennym życiu. Bolący bark uniemożliwia ubieranie się, czesanie i mycie, zapięcie biustonosza, sen na obolałym boku.
Leczenie bolesnego barku nie jest łatwe, ale jednak możliwe. Przy mniej nasilonych dolegliwościach pomagają środki przeciwbólowe w żelu lub tabletkach i ograniczenie ruchu, w bardziej zaawansowanej chorobie zastrzyki oraz zabiegi fizykoterapeutyczne: jonofereza, masaże, ultradźwięki, krioterapia, fala uderzeniowa oraz ćwiczenia ruchowe.

AB

Zobacz także:

Polecani lekarze w Lublinie – ortopeda, rehabilitant

Rehabilitacja – Ośrodki rehabilitacyjne