Wtorek, 07:42 17-04-2012

Kardiolog w Lublinie. Chorzy skazani na długie kolejki

Dostanie się do kardiologa w ramach umowy z NFZ wymaga od chorych ogromnej cierpliwości i… zdrowia. Poradnia Szpitala Wojskowego przy Al. Racławickich w Lublinie nie prowadzi już rejestracji pacjentów na pierwsze półroczne 2012 roku. Zapisy na drugie półrocze ruszą dopiero w czerwcu.

Gdy lekarz rodzinny skieruje na konsultację u specjalisty
trzeba uzbroić się w cierpliwość. Na wizytę trzeba zwykle
długo poczekać.

Poszukiwanie kardiologa, który przyjmie wcześniej niż w wakacje jest w Lublinie zadaniem karkołomnym. Poradnie w Szpitalu Kolejowym przy ul. Kruczkowskiego oraz przy szpitalu MSWiA rejestrują chorych na lipiec. Na koniec czerwca zapisać się można do kardiologa przyjmującego w poradni przy SPSK nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. Do końca czerwca wolnych terminów nie ma też poradnia kardiologiczna Centermed przy ul. Weteranów.

- Tak długie kolejki to jakiś koszmar – irytują się pacjenci. Najwytrwalsi szukają wcześniejszych terminów wizyt w pozostałych 21 placówkach w mieście, z którymi NFZ zawarł na 2012 rok umowy. (Wykaz poradni posiadających kontrakt z NFZ znajduje się na naszym portalu w zakładce Leczenie z NFZ/ Poradnie specjalistyczne).

Warto szukać, bo w niektórych placówkach jak np. w szpitalu przy al. Kraśnickiej czas oczekiwania na wizytę u kardiologa wynosi ok. 3 tygodni. Podobnie jest w poradni przyszpitalnej szpitala im. Jana Bożego w Lublinie.
Szansą na przyspieszenie wizyty może być też upór chorego. Czasami pacjenci rezygnują z zarezerwowanych terminów konsultacji i wówczas można w ich miejsce dostać się do specjalisty nawet w ciągu tygodnia. By tak się jednak stało, trzeba regularnie kontaktować się z tymi poradniami i… mieć trochę szczęścia.

Z raportów kolejkowych, które prowadzi lubelski NFZ wynika, że oprócz kardiologa długi czas oczekiwania – zwykle 2 - 3 miesiące – ma także miejsce do lekarzy endokrynologów, alergologów, diabetologów, urologów. Najbardziej oblężone przez chorych są poradnie przyszpitalne, krótsze kolejki są w NZOZ-ach, z którymi fundusz też zawarł umowę na leczenie chorych.

W Lublinie na NFZ endokrynolodzy przyjmują w 21 placówkach, diabetologów przyjmujących na  fundusz znajdziemy w 16 przychodniach, a urologów i alergologów w 15 poradniach w różnych częściach miasta. (Wykaz poradni posiadających w Lublinie umowy z NFZ znajduje się na naszym portalu w zakładce Leczenie z NFZ/ Poradnie specjalistyczne).

Tym którzy nie chcą lub nie mogą tak długo czekać pozostają wizyty prywatne. Ich koszt waha się w Lublinie od 60 do 150 zł.

NFZ w Lublinie przeznaczył w 2012 roku na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną  248 mln zł, o ponad 27 mln zł więcej niż rok temu, ale  chorym trudno dostrzec poprawę sytuacji w dostępie do specjalistów.

AB