Poniedzialek, 07:12 19-03-2012

Jak mniej jeść? Sprawdź, które zioła hamują apetyt

Najlepsza metoda odchudzania – mniej jeść. Łatwo powiedzieć, trudniej wprowadzić w życie. Poznaj naturalne sposoby, które pomagają ograniczyć apetyt i przejąć kontrolę nad wagą swojego ciała.

Zioła pomagają w opanowaniu apetytu.

Czym nie oszuka się głodu

Dla wielu osób odchudzających się jednym z najbardziej dokuczliwych objawów jest uczucie głodu. Próbują nad nim zapanować sięgając po lekkie przekąski. Najczęściej są to jogurty. Ich spożycie daje ulgę, ale prowadzi donikąd. Wszystko dlatego, że wysoko przetworzone produkty żywnościowe zawierają duże ilości konserwantów i węglowodanów przyczyniając się do zwiększenia masy ciała. Złym nawykiem jest również sięganie po „postne” rzekąski typu paluszki, krakersy. Mają one wysoki indeks glikemiczny i sprzyjają tyciu.

Nie opanujemy skutecznie apetytu sięgając o różnego rodzaju tabletki i koktajle na odchudzanie. Owszem, zawierają one m.in. chrom, owoc garcinia cam-bogia, chińskie zioła lub wyciągi z ananasa przez co regulują metabolizm glukozy nieznacznie ograniczając apetyt, ale są to substancje wytwarzane laboratoryjnie (sztucznie) i mogą spowodować wystąpienie skutków ubocznych, np. nagromadzenia toksyn w organizmie, efektu jo-jo lub choroby żołądka i jelit.

Jaki bezpiecznie i skutecznie powstrzymać apetyt?

Specjaliści w dziedzinie żywienia radzą, by zacząć od odstawienia na dwa- trzy tygodnie mięsa, które powoduje narastanie apetytu. W tym czasie zalecają wprowadzenie do diety dużych ilości błonnika obecnego w warzywach i owocach oraz w babce płesznik i siemieniu lnianym. I babkę i siemię można kupić w aptece. Powinno się dodawać je do napojów 2 - 3 razy dziennie. Podczas terapii powinno się zwiększyć ilość wody w diecie, do minimum 1,5 litra na dobę. W ten sposób wypełnimy żołądek i zjemy mniej.

Inne zioła pomocne w zmniejszeniu apetytu to: podbiał, ziele bratka, kwiat akacji. Napary z nich lub nawet napary z mieszanki tych ziół należy pić 2 razy dziennie przez 6 tygodni. Pozwalają one na zredukowanie produkcji kwasu solnego przez żołądek.

W poskromieniu apetytu pomaga także:
  • Spożywanie potraw na niewielkim talerzyku, najlepiej w kolorze niebieskim, bo to kolor zniechęcający do jedzenia.
  • Żucie gumy zniechęca do sięgania po przekąski. Uwaga na gumę miętową, ponieważ mięta poprawia apetyt.
  • Akupresura - punkty akupresurowe znajdujące się w okolicy uszu pomagają w poskromieniu apetytu

Anna Borowska

Zobacz także:

Serwisy specjalne - Dieta