Poniedzialek, 07:15 10-09-2012

Bóle w klatce piersiowej. Co mogą oznaczać?

Nie każdy ból w klatce piersiowej oznacza kłopoty z sercem. Bólami w klatce piersiowej objawiają się również choroby innych narządów. Poznaj różne rodzaje bólu umiejscowione w klatce piersiowej i sprawdź, co mogą oznaczać.

Badanie RTG w wielu przypadkach pomaga określić
przyczynę bólu w klatce piersiowej.

4. Silny ból wzmagający się podczas wdechu

Ten rodzaj bólu w klatce piersiowej może być wywołany przez zapalenie osierdzia. Jego odczuwanie uzależnione jest od pozycji ciała, słabnie gdy chory nachyla się do przodu. Zwykle towarzyszy mu gorączka, suchy kaszel, duszność. Chory powinien zgłosić się do lekarza w celu potwierdzenia zapalenie osierdzia za pomocą badań diagnostycznych tj. EKG, RTG klatki piersiowej, echa serca.
     

5. Tępy ból występujący podczas kaszlu wysoko za mostkiem

Tego typu ból towarzyszy zwykle zapaleniu oskrzeli. Jest on połączony z uporczywym kaszlem i odkrztuszaniem oraz innymi objawami infekcji dróg oddechowych - złym samopoczuciem, gorączką, bólami kostno-stawowymi.
     
6. Bóle kłujące nasilające się podczas wdechu lub kaszlu

Mogą występować przy zapaleniu opłucnej razem z gorączką, dusznością, kaszlem. Chory powinien zgłosić się do lekarza, który po zbadaniu rozpozna chorobę lub potwierdzi ją wykonaniem RTG klatki piersiowej.

 
7. Ostry ból w klatce piersiowej podczas oddychania połączony z  silną dusznością

Może być wywołany przez odmę opłucnową, czyli przedostanie się powietrza do jamy opłucnowej. Choroba zwykle jest następstwem urazu klatki piersiowej lub przewlekłych infekcji układu oddechowego. Chory powinien zgłosić się do lekarza i wykonać RTG klatki piersiowej.